1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Damm [24]
3 years ago
10

How to solve algebraic inequalities.

Mathematics
1 answer:
Lisa [10]3 years ago
3 0

Algebraic inequalities can be solved in the same way in which algebraic equations are solved.

You might be interested in
a box of cereal weighs 550 g. There is enough cereal for 10 servings. How many grams of cereal are there per serving?
prisoha [69]

Answer:

55 grams per serving

Step-by-step explanation:

To find the number of grams per serving, we take to total grams and divide by the number of servings. The total grams is 550 and the number of servings is 10

grams per servings = 550/10 = 55 grams per serving


7 0
3 years ago
A boat travels 475 miles in 30
Sholpan [36]

Answer:

approx 15.5 hours

Step-by-step explanation:

475/30 = 15.83 miles per hour

245 = 15.83·t

t = 245/15.83

t = 15.5 hours

7 0
3 years ago
Choose the equation that best represents the general form of the following expression. x^2/2 = 7x. - x2 + 14x + 0, x2 + 14x = 0,
kogti [31]
Cross multiplying we get
x^2 = 2*7x
x^2 = 14x
x^2 - 14x = 0  is the answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 50 students in a class. If 14% are absent on a particular day, find the number of students present in the class. What
Tcecarenko [31]

Answer:

i THINK 43% but im not for sure

Step-by-step explanation:

14% of 50 is 7

so 50-7=43

43(percent there)+7(percent gone)=50 (number of students)

SO 43% is still there.  

SORRY IF IM WRONG have a good night :)

3 0
3 years ago
Solve these algebraic fractions please with explanation would be great ​
Pavlova-9 [17]

Answer:

look above

Step-by-step explanation:

hope it helps

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    9·2 answers
  • Estimate. Then find he product. 92*68
    13·2 answers
  • Which of the following is carried by the blood and then is eliminated from the body? A. Carbon dioxide B. Ammonia C. Heat D.All
    5·1 answer
  • phillip plays mario kart every 10 days and wii sports every 14 days. when will be the first time he plays both games on the same
    7·1 answer
  • How do you convert celsius into fahrenheit?
    13·1 answer
  • Select the correct answer.
    9·1 answer
  • Suppose the diameter of a circle is 6 units.what is its circumference?
    13·1 answer
  • HELP don’t answer of u don’t know ty
    10·2 answers
  • Find the distance between the points (-5, 3) and (7, -2).
    6·2 answers
  • (√49 – 4)² - 5 as numeral
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!