1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GenaCL600 [577]
3 years ago
12

A 5 poundcartonof clementine oranges priced at $4.30. what is the price per pound

Mathematics
2 answers:
IceJOKER [234]3 years ago
3 0

Answer:

$0.86, or 86 cents

Step-by-step explanation:

5 = $ 4.30

1 = $ 0.86

$4.30/5 = $0.86, or 86 cents per pound.

djyliett [7]3 years ago
3 0
The answer to the question is 0.86
You might be interested in
How to put a fraction into a ti 84 plus graphing calculator?
stiks02 [169]
To insert fraction values; 

1) Click on "math" found under the alpha option 
2) Use right arrow key to move to the tab "FRAC" 
3) Select 1st option for fraction 
4) Write out Fraction 

Hope I helped :)
4 0
3 years ago
Simplify log(16x²) ± 2㏒(1÷×)
sp2606 [1]

Answer: just simplify condense it then your answer will be log(16)

8 0
2 years ago
X + 3= -x -5<br><br>what's x?​
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The expression 60(0.75)^x represents the amount of a drug in milligrams that remains in the bloodstream after x hour. What was t
kogti [31]
It would be 60.

a(b)^x
Since a/ 60 would represent initial value.
7 0
3 years ago
Prove that if xy &gt; 0, then either x &gt; 0 and y &gt; 0 or x &lt; 0 and y &lt; 0
Rufina [12.5K]

The rule of product states that:

  • (+) \cdot (+) = (+)
  • (+) \cdot (-) = (-)
  • (-) \cdot (+) = (-)
  • (-) \cdot (-) = (+)

So, a product is positive if and only if both factors have the same sign, and is negative if only if the factors have opposite sign.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What property is illustrated? (4•-7) •5 = 4 (-7•5)
    12·1 answer
  • Lynne bought a bag of grapefruit,1 5/8 pound of apples and 2 3/16 pounds of bananas.The total weight of her purchases was 7 1/2
    10·1 answer
  • Given: — <br> Xw Is an altitude <br> M Prove: x=12
    9·1 answer
  • Which proportion would convert 18 ounces into pounds?
    5·2 answers
  • Solve for x.<br> 300<br> 4x + 12
    12·2 answers
  • What is the answer to the equation 5/14+1/6
    6·1 answer
  • 200, 40,8,<br> Is this Arithmetic, geometric or neither
    7·1 answer
  • My score in math is a 69 pls help
    10·2 answers
  • If f(x)=x+3 and g(x)=2x^2 find (f+g)(x) and (f+g)(3)​
    7·1 answer
  • What is 385 divided by 8 with a remainder
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!