1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guapka [62]
2 years ago
11

Multiply. −2(−5)(−3)

Mathematics
2 answers:
Dominik [7]2 years ago
4 0

The multiplication of −2(−5)(−3) is -30

The multiplication of numbers in brackets with negative signs takes a method whereby the signs are taken into account when performing the arithmetic operation.

From the given question, we are to multiply:

= - 2 × (-5) × (-3)

= +10 × (-3)

= -30

Learn more about the multiplication of numbers here:

brainly.com/question/1755985

sergiy2304 [10]2 years ago
3 0

Answer: -30

Step-by-step explanation:

-2 X -5 = 10

10 X -3 = -30

Therefore, -2(-5)(-3) = -30

You might be interested in
given the information in the picture which trigonomic identity can be used to solve for the height of the blue ladder that is le
worty [1.4K]

Answer:

cosine rule - cos = \frac{a}{h}

Step-by-step explanation:

Here the ladder is acting as hypotenuse and base as adjacent.

Formula: cosθ = \frac{adjacent}{hypotenuse}

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which equation can be used to find the perimeter of the rectangular chalkboard
Alik [6]

If the chalkboard is just rectangular we can just use:

(2 x L) + (2 x W)

or

L+L+W+W

L= Length

W= Width

4 0
3 years ago
The hanger image represents a balanced equation (look at picture)
nekit [7.7K]

Answer:

A) 27 = b + 9

b=18

Step-by-step explanation:

When given a balanced scale (represented by a hanger in this image), the sum of the values on one side equals the value on the other side. Thus, the equation that this hanger represents is the following:

27 = b + 9

Use inverse operations to solve this equation,

27 = b + 9

-9

18 = b

3 0
3 years ago
A grocery store sells a bag of 4 oranges for $1.56. How much does one orange cost?
zheka24 [161]

Answer:

.39 cents

Step-by-step explanation:

1.56 divided by 4 is .39

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the surface area on a pyramid 12cm 7cm 7cm
ser-zykov [4K]

Answer:

A=lw+l(w

2)2+h2+w(l

2)2+h2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Do the equation 5y-2x=18 and 6x=-4y-10 form a system of linear equations?
    15·1 answer
  • Frederick needs to borrow $3000 for a down payment on a new car. His uncle decided to loan him the money as a 4.5% loan. Frederi
    11·1 answer
  • What is the solution to the system of equations graphed below?<br><br> y=x+3<br> y=3x+1
    14·1 answer
  • You go to the store with $20. You find that packages of gum are on sale for $0.75 per pack. Set up an inequality to
    10·1 answer
  • Would this be correct? I have to write it as a single power.
    5·1 answer
  • A spotlight on the ground shines on a wall 12 m away. If a man 2 m tall walks along the x-axis from the spotlight toward the bui
    11·1 answer
  • Sumi rides at a constant speed of 10 ft/s. Write an equation that expresses the distance d that sumi has traveled as a function
    14·1 answer
  • Please help me no one is helping me and I need help :(
    12·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP IVE BEEN STUCK FOR 3 HOURS
    12·1 answer
  • Hi I really need help on 4 pls help
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!