1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tpy6a [65]
2 years ago
10

If a square has an area of 49 ft', what is the length of one of its sides? The perimeter?

Mathematics
1 answer:
erastovalidia [21]2 years ago
6 0

Answer: 12.25 ( each side )

Step-by-step explanation

Divide 49 by 4, which is 12.25

You might be interested in
What is an discriminant ​
igor_vitrenko [27]

Answer:

a function of the coefficients of a polynomial equation whose value gives information about the roots of the polynomial.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A carpenter bought a piece of wood that was 112 centimeters long. Then he sawed 24.53 centimeters off the end. How long is the p
saul85 [17]

Answer:

87.47 cm

Step-by-step explanation:

112-24.53 is 87.47

8 0
3 years ago
Determine if true:<br> 1y+8y+10y=20y
diamong [38]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

1+8=9

9+10=19

1y+8y=9y

9y+10y=19y

19y=20y

The equations dont match.

Hence, the equation is false.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
F(x)=x^4-6x^3+5x^2+24x-36 <br><br>what are the x-intercepts of f(x)?
Art [367]

(-2, 0), (2, 0), and (3, 0)

:)

6 0
3 years ago
Help me please don’t use me for points
Norma-Jean [14]

Answer:

9x+3

Step-by-step explanation:

First join the x terms, and you will find 9x (1x+8x), then join the numbers, and you get 3 (-7+10)

Hope it helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The price of cookies was increased from $4 to $5, the quantity demanded by stores went down 50%, what is price elasticity of dem
    11·1 answer
  • Fanga ran 28 miles per in 4 hours She ran at a rate of how many miles per hour
    14·2 answers
  • The cost of a long-distance phone call from Boston to London is defined by f(t) = 0.85(t -1) + 1.50, where the cost is $1.50 for
    7·1 answer
  • When is the substitution method a better method than graphing for solving a system of linear equations?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!! 40 PTS
    5·2 answers
  • Solve for a.<br><br> (√a-r) + m = y
    10·1 answer
  • Phone company a sells 1200 minutes for 132$ epr month and phome company b sells 2000 minutes for 260$ per month.which company is
    5·1 answer
  • 20 points!! Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. What value of n makes the equation true? -1/5n+7=
    8·1 answer
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • Find the least number of cuboids of sides 20 cm 15 cm and 9cm required to make a perfect cube​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!