1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
a_sh-v [17]
3 years ago
5

Please help me (????)

Mathematics
2 answers:
Leviafan [203]3 years ago
8 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

enyata [817]3 years ago
6 0

Answer:

I think C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Paul has $20,000 to invest. His intent is to earn 10.5% interest on his investment. He can invest part of his money at 7% intere
Art [367]
X=7%
y=12%
x+y=20000
0.07x+0.12y=20000*0.19=3800
3 0
3 years ago
James has to fill 40 water bottles for the soccer team. Each bottle holds 500 milliliters of water. How many liters of water doe
Mandarinka [93]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the values of the coefficients and constant term of 0 = 4 – 7x2 + x in standard form?
katen-ka-za [31]

ANSWER

a =  - 7

b = 1

c = 4

EXPLANATION

The given quadratic equation is:

0 = 4 - 7 {x}^{2}  + x

We rewrite in the standard quadratic equation form to obtain,

- 7 {x}^{2}  + x + 4 = 0

Comparing this to the general standard quadratic equation.

a {x}^{2}  + bx + c = 0

We have my

a =  - 7

b = 1

c = 4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A Florida factory produces fishing reels at a rate of 800 per day, every day. In April, they
Serjik [45]
The factory normally produces 800 reels a day.
They have to cut their production by 1/5, however.
800 * 4/5 = 640 reels a day.

30 days would mean 640 * 30 reels...19200 reels.

This is less than 20,000, so the factory will NOT be able to produce enough reels.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Unit rate $20 for 3 pies sold
rjkz [21]

Answer:

20 over 1 = 3 pies of gold

Step-by-step explanation:

In a unit rate , the number in the denominator is always 1 . There's 20$ for 3 pies of gold.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is colder -12 or -20
    14·2 answers
  • What is the distance between the points (0,5) and (-4,2)
    11·1 answer
  • What is the equation of the parabola with focus (3, 0) and directrix x = –3?
    10·2 answers
  • A car is driving northwest at vv mph across a sloping plain whose height, in feet above sea level, at a point nn miles north and
    10·1 answer
  • The formula for the circumference C of a circle, in terms of the radius, is C = 2TTr, where r stands for the radius. Rearrange t
    12·1 answer
  • The football team has a total of 25 jerseys. There are 10 medium-sized jerseys. What percent of the
    12·1 answer
  • PLEASE ANSWER THIS QUESTION <br>Show that 4x – 7 is equivalent to 4(x - 1) – 3 when x = 3.​
    8·1 answer
  • A swimming pool has a length of 12 feet, a width of 8 feet, and a depth of 9 feet. What is the volume of the pool in cubic feet?
    8·1 answer
  • 6th grade math help me pleaseeee
    6·2 answers
  • How do I do this problem?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!