Answer:
Inverse property
Step-by-step explanation:
15:24 is divisible by 3, simplifying it down to 3:8. 19:24, 7:8, and 6:8 are all obviously larger than this ratio, and 1:2 can be equalized to 4:8, which is also bigger than 3:8, so none of the answer choices are less than 15:24.
S1=$70/20gal=$3.50 per gallon
s2=$33.50/(50/4)gal=$2.68 per gallon
s3=$48.75/(15+8)gal=$2.12 per gallon
So supplier #3 has the best deal.
5 35/36, solving steps attached below
Answer:
It's 16 units. Just look at the lengths and how many times they are on a shape. The shape is a rectangle, which means there will be two of each length, so just add them all together. 6+6+2+2=16