1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
2 years ago
11

Can a triangle have sides with the given lengths? Explain.

Mathematics
1 answer:
Amiraneli [1.4K]2 years ago
7 0

Answer:

Option A.

Step-by-step explanation:

12 cm, 17cm, 25 cm

You might be interested in
in order to lose 1 pounds one, must burn off 3500 calories. To burn off 100 calories you must bicycle at 9 mph for 15 minutes. H
xz_007 [3.2K]
To burn off one pound,
100 cal * x = 3500
x= 35
You'll need 35 15 minutes to burn off one pound so, 525 minutes per pound, and you need to lose 7 pounds so,
525*7 = 3675 minutes OR 61.25 hours
3 0
3 years ago
Hidemi is a waiter. He waits on a table of 4 whose bill comes to $90.27. If Hidemi receives a 15% tip, approximately how much wi
vlabodo [156]
To solve this you will do 90.27 * .15 which is 13.5405 and if you round that it will be 13.50.
6 0
3 years ago
Factor. 16x^2+40x+25
rjkz [21]

Factor. 16x^2+40x+25

Answer:

<h2>(4x+5)^2</h2>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Samantha, Nyla, and Jerry own shares of stock in the Triumph Hotels company. The shares of stock that they own have a combined v
Serjik [45]

Answer:

The value of the shares Samantha owns is $3,010

Step-by-step explanation:

Step 1

We add all the shares together and find out the cost of each share per dollar

Samantha owns 70 shares, Nyla owns 50 shares, and Jerry owns 40 shares.

Total amount of shares = (70 + 50 + 40) shares

= 160 shares

Step 2

The cost of share per dollar =

Values of shares/ Total number of shares

= $6,880/160 shares

= $43

1 share = $43

Step 3

The value of the shares Samantha owns is calculated as:

Number of shares Samantha owns × cost of share per dollar

Samantha owns 70 shares

Hence:

= 70 × $43

= $3010

The value of the shares Samantha owns is $3,010

6 0
3 years ago
Which has the best unit rate 16 oz for $3.30 or 64 oz for $8.60
brilliants [131]
Well 16 divided by 3.30 is 4.85 and 64 divided 8.60 is 7.44 so the second one would be best
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The sale bin in a clothing store contains an assortment of t-shirts in different sizes. There are 7 small, 8 medium, and 4 large
    15·1 answer
  • Please help!! Will mark first answerer brainiest​!! Thank you so much!!
    6·1 answer
  • If the exterior angle of a triangle is 120 degree and its interior opposite angles are (15x+5) and (22x+4), Find the value of x
    5·1 answer
  • What is six minus negative two x?
    11·1 answer
  • . an 8 degree rise in temperature
    11·1 answer
  • Help pleaseee.... #5
    14·1 answer
  • Is 3x + 2y = 5 direct variation
    14·1 answer
  • 1 plus 1 divisble times 900 to the power of 4
    10·1 answer
  • A 13 meter long cylinder with a diameter of 8 meters has a square prism with a base length of 3 meters hole going all the way th
    12·1 answer
  • Need help pls<br>thank you in advance ​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!