1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
2 years ago
6

Raisins, almonds, and sunflower seeds are sold together in packages of 350 g.

Mathematics
1 answer:
frosja888 [35]2 years ago
3 0

Answer:

124.9g approximately 125g

Step-by-step explanation:

Sum of total ratio= 5+7+2= 14

Mass of Raisins = 5/14 x 350 = 125g

Mass of almonds = 7/12 x 350 = 175g

Mass of Sunflower = 2/12 x 350 = 50g

Total package = 125 + 175 + 50 = 350g.

You're Welcome

You might be interested in
John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Eva8 [605]

john had 21.00After buying 2 notebooks he had 13.00

21-13= 8 / 2 =4 each notebook cost 4 dollars.

5 0
3 years ago
Ten times a number is fifty
Rashid [163]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

if you multiply 10 and 5, you will get 50

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An umbrella is made by stitching 10 triangular pieces of clothes of 2 different colors, each piece measuring 9 cm, 40 cm and 41
malfutka [58]

Answer:

See below in bold.

Step-by-step explanation:

The triangular piece of cloth is a right triangle because 41^2 = 40^2 + 9^2 (By the Pythagoras theorem).

So the area of one piece = 1/2 * 9 * 40  cm^2.

The total amount of cloth  required for one umbrella = 10 * 1/2 * 9 * 40

= 1800 cm^2.

The total cost =  1800 * 0.25 = Rs 450.

3 0
3 years ago
Why did I get this question wrong?
lord [1]

Step-by-step explanation:

∫₀³⁰ (r/V C₀ e^(-rt/V)) dt

If u = -rt/V, then du = -r/V dt.

∫ -C₀ e^u du

-C₀ ∫ e^u du

-C₀ e^u + C

-C₀ e^(-rt/V) + C

Evaluate between t=0 and t=30.

-C₀ e^(-30r/V) − -C₀ e^(-0r/V)

-C₀ e^(-30r/V) + C₀

C₀ (-e^(-30r/V) + 1)

I got the same answer.  Try changing the lowercase v to an uppercase V.

4 0
3 years ago
Thank you in advance to whoever answers!!!!!!
krok68 [10]

Answer:

136

Step-by-step explanation:

-4 to 10 is 14

14/2=7 each number on top gets multiplied by 7 then subtracted by 4

so 20*7=140-4 136

5 0
2 years ago
Other questions:
  • RSM PROBLEM NEED HELP!!!!!!11If a grocer mixed 3 lbs of candy costing $1.7 per pound and 5 lbs of candy costing 90 cents per pou
    7·1 answer
  • A Fair coin is tossed and a marble is chosen from the bag whose contents are shown below. what is the probability of the coin La
    9·2 answers
  • you measure 2 cups of peanut butter into mixing bowl. How many 1/4 cups will you need to complete the recipe?
    15·1 answer
  • Length is the measurement of _______ between two points
    5·1 answer
  • Which of the following statements demonstrates the associative property of multiplication?
    14·1 answer
  • The doctor has told Cal O'Ree that during his ten weeks of working out at the gym, he can expect each week's weight loss to be $
    14·1 answer
  • Simplify. could i get an explanation too? PLEASE HELP. DUE SOON
    5·1 answer
  • Consider the inequality x > - 1.5. determine whether each value of x makes this inequality true
    12·1 answer
  • Find the product of 71^2
    8·1 answer
  • 2. What is the equation of the line that passes through points (-8,3/2) and (-12, 5/2)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!