1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlabodo [156]
2 years ago
6

Meredith works at a blood bank. She needs to write a report of the ratio of type-A blood donated to type-O blood donated, but sh

e lost this month's logs that had the quantities. She knows that last month 25 pints of type-A blood were donated and 42 pints of type-O blood were donated. She remembers that this month 55 pints of type-A blood were donated. If the ratio held true for this month, how can Meredith determine the amount of type-O blood donated?
Mathematics
1 answer:
kari74 [83]2 years ago
6 0

Answer:

uh,

Step-by-step explanation:

42-55=7   7+25=32

32:55

i am sorry if this doesn't help!~

You might be interested in
How many 0.2 L glasses of water are contained in a3.6 L picture
ICE Princess25 [194]
Hello!

You must divide 3.6 by 0.2 to get your answer:

3.6/0.2 = 18

I hope you found this helpful! :)

So, 18 glasses of water are contained in a 3.6 L pitcher.
6 0
3 years ago
|m|-2>0 I'm trying to find the inequality for m​
loris [4]

hey big jerry your answer will be m > 2

|m|-2>0

m-2>0

m > 2

4 0
3 years ago
How do you turn .15 repeating into a fraction show work
mafiozo [28]

0.15 as a fraction would be 3 over 20 or 3/20. Hope this helps! Plz mark me as brainliest!!! :)

7 0
3 years ago
The expression 2d gives the grade that a student receives for d correct answers. What is the score for 10 correct answers?
Alex17521 [72]
2 times 10 equals 20

8 0
3 years ago
144 in the ratio 3:4​
Nataly_w [17]

Answer: 132

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 4.021&gt;<br> A. 4.201<br> B. 4.12<br> C. 4.012<br> D. 4.211<br> E. None
    10·1 answer
  • One week, Claire earned $272.00 at her job when she worked for 17 hours. If she is paid the same hourly wage, how many hours wou
    11·2 answers
  • Can someone pls help me i can't figure out the answer
    5·1 answer
  • Unit rate for $5.40 for 24 cans
    15·2 answers
  • What is a vertical line with a rise over run relationship that does not exist.
    12·1 answer
  • 4. Use Structure Explain why the sum x + X IS<br> equal to 2x instead of x2.
    10·2 answers
  • Please help. A line passes through the points (6,10) and (4,-2)
    11·1 answer
  • There are 80 carpenters in a crew. On a certain day, 44 were present. What percent showed up for work?
    6·2 answers
  • El suplemento del angulo T es 4 veces la medida del angulo T​
    10·1 answer
  • Chau bought 28 pounds of flour for $12.<br> How many dollars did he pay per pound of flour?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!