Answer:
3:2
Step-by-step explanation:
can also be written as 3/2 as a fraction!
Well, al you have to do is find the least common multiple of members and non-members.
members:9.50
non-members:14.75
is $126
First make an equation for first tree
Y=2x+50
Then second tree
Y=1x+59
Then put them equal to eachother
2x+50=1x+59
Solve by subtracting 1x and then subtracting 50
Answer= x=9
9 months
Answer:
4 possible ways this could happen
Step-by-step explanation:
1. $11
2. $12
3. $13
4. $14
hope this was helpful
Answer:
with proportional relationships, you can simply divide the y coordinate by the x coordinate to find the unit rate: In this case, if (5,4) lies on the line then you have 5 lbs of potatoes for 4 dollars or .80 cents for 1lb of potatoes. The point (10,8) represents 10 lbs of potatoes for 8 dollars. Here you can see that dividing 8 by 10 we once again get the unit rate of .80 cents per 1 lb of potatoes.
x = lbs of potatoes and y = price(4,3)....this means 4 lbs of potatoes cost $ 33/4 = 0.75 cents per lb <== 1 lb of potatoes cost 0.75(8,6)...this means that 8 lbs of potatoes cost $ 6
Hope this helps
-Agarvated Team