Yes use a number line cuz it'll help you
Answer:
C
Step-by-step explanation:
The options are:
<em>A. 4 + (-4) = 0
</em>
<em>B. -8 + (-3) = -3 + (-8)
</em>
<em>C. 2 </em>×<em> 1/2 = 1
</em>
<em>D. 8/5 + 0 = 8/5</em>
<em />
The inverse property of multiplication states that the product of a number and its inverse is one.
The inverse of 2 is 1/2. The multiplication of 2 × 1/2 = 1
, as the property states.
A = C (congruent angles)
Then: 4p+12 = 36
Solve for p
4p = 36 - 12
4p = 24
4p/4 = 24/4
p = 6
Answer is going to be A.
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
9514 1404 393
Answer:
6/5
Step-by-step explanation:
The slope formula is useful for finding the slope.
m = (y2 -y1)/(x2 -x1)
m = (-1 -11)/(-5 -5) = -12/-10
m = 6/5
The slope of the line through the given points is 6/5.