1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VMariaS [17]
2 years ago
5

Amount Number of units sold 11,000 Selling price per unit $ 16 Variable selling expense per unit $ 1 Variable administrative exp

ense per unit $ 1 Total fixed selling expense $ 22,000 Total fixed administrative expense $ 14,000 Beginning merchandise inventory $ 9,000 Ending merchandise inventory $ 25,000 Merchandise purchases $ 87,000 Required: 1. Prepare a traditional income statement. 2. Prepare a contribution format income statement.
Business
1 answer:
german2 years ago
3 0

Traditional income statement : Net operating income $47,000

Contribution income statement : Net operating income  $25,000

1.

Traditional Income Statement

Sales  (11,000 x $16)                       $176,000

Cost of goods sold

(9,000 + 87,000 - 25,000)            ($71,000)

Gross Margin                                  105,000

Selling and administrative expenses:  

Selling expense

(11,000 x 1) + 22,000                      $33,000

Administrative expense

(11,000 x 1) + 14,000                       $25000

Net operating income                  $47,000

2.

Contribution format income statement

Sales                                                $176,000

Variable expenses:  

Cost of goods sold        71,000  

Selling expense              11,000  

Administrative expense  11,000      ($93,000)

Contribution Margin                         $83,000

Fixed expenses:  

Selling expense                33,000  

Administrative expense   25,000     (58,000)

Net operating income                     $25,000

Learn more about preparation of income statement here : brainly.com/question/24498019

You might be interested in
Henson company applies overhead on the basis of 120% of direct labor cost. job no. 190 is increased with $140,000 of direct mate
DaniilM [7]
The total manufacturing costs for the Job No. 190 is 470,000. To get its direct labor cost, which is the basis of the Henson Company in applying its overhead at the rate of 120%, we need to divide the manufacturing overhead of $180,000 by the rate 120% to get the direct labor cost of 150,000. (180,000/210% = 150,000). To get the total manufacturing cost, you need to add the:direct materials- 140,000direct labor- 150,000manufacturing overhead- 180TOTAL= 470,000- this is the total manufacturing costs (Job No. 190)
8 0
3 years ago
Find the final amount of money in an account if $ 8 , 000 is deposited at 5 % interest compounded semi-annually and the money is
Vika [28.1K]

Answer: $12477.27

Explanation:

The formula to find the compound amount after t years (compounded semiannually) :-

A=P(1+\dfrac{r}{2})^{2t}

Given : Principal amount : P = $ 8,000

Rate of interest : r=0.05

Time : 9 years

Now, A=8000(1+\dfrac{0.05}{2})^{2\times9}

A=8000(1+0.025)^{18}=12477.2697417\approx\$12477.27

The final amount in the account will be $12477.27

5 0
3 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
A product's _____ is most likely to influence the purchase decision of the consumers.
Stolb23 [73]

The answer is the product’s quality. It is because the overall quality of the product is the main reason why consumers want to buy the product because the quality is the characteristic of the product possess and this will greatly affect the consumers, especially if they like the product’s quality.

7 0
3 years ago
Your firm is considering a project that will cost $ 4.548 million up​ front, generate cash flows of $ 3.50 million per year for
Alika [10]

Answer:

(a) It will have multiple IRRs

(b) The MIRR calculated is 10.18% . Going by MIRR result , this project will only generate returns that is equal to cost of capital(10%)  .If there are other avaible more viable projects, it should be rejected ( Please see attached computation).

Explanation:

(a) The multiple IRRs occurs when cash flows change sign and result in more than one value for the IRR.

Application of IRR to value an investment is only suitable when the project has normal cash flows, i.e a negative initial cash flow (i.e initial investment) followed by a series of positive cash flows.

In this scenario, we have negative cash flow of $6m  in year 4 which occured after positive cash flow of $3.5m per year from year 1 to 3. This typically make IRR unreliable. To overcome this limitation , we can use Modified Internal Rate of Return (MIRR)

(b) Please see attached for more details.

Download xlsx
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If three firms of similar sizes join to form a cartel, then it is most likely thatA) they will charge a common, higher market pr
    6·1 answer
  • Sales $ 1,000,000 Net income $ 45,000 Current Assets $ 50,000 Fixed Assets $ 200,000 Total Assets $ 250,000 Current Liabilities
    13·1 answer
  • For which pairs of goods is the cross-price elasticity most likely to be positive? a. peanut butter and jelly b. bicycle frames
    5·2 answers
  • One problem with using email is that
    9·1 answer
  • Marilyn filed her tax return on April 15. At that time, she owed $900 on a total tax liability of $10,000 and she submitted a ch
    8·1 answer
  • Name three jobs in insurance.<br><br> What do administrative support careers do? Name three tasks.
    11·1 answer
  • Assuming the total population is 100 million, the civilian labor force is 50 million, and 44 million workers are employed, the u
    5·1 answer
  • Perdue Company has purchased equipment that requires annual payments of $30,000 to be paid at the end of each of the next 6 year
    10·1 answer
  • What qualities do you personally value in a future apartment? A few options to consider (among others):
    12·1 answer
  • Today, _______ recognize LLCs and provide both procedural (formation) and internal default rules (in the event the parties are u
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!