1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
2 years ago
13

A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5.30 for 1 apple and 1 orange. They also need $7.30 for

1 apple and 2 oranges. We put this information into a system of linear equations.
Can we find a unique price for an apple and an orange?
Mathematics
2 answers:
valina [46]2 years ago
8 0

Answer:

<u><em>The price of an apple = $ 3.30</em></u>

<u><em>The price of an orange = $ 2</em></u>

Step by step solution:

<em><u>A fruit stand has to decide what to charge for their produce.</u></em>

<em>1. They need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange.</em>

<em>2. They also need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges.</em>

A. To put this information into a system of linear equations.

B.We need to find a unique price for an apple and an orange.

<em><u>So we'll use X and Y to find our answer.</u></em>

Apple = x                        Orange = y

A. The first condition that they need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange we get

<u><em> - Equation 1 - </em></u>

<em>To retrace our steps from the second condition they need $7.30 for 1 apple and 2 oranges, that we get.</em>

<u><em>- Equation 2 -</em></u>

<em>The required set of Linear Equations are...</em>

<em>1. x + y = 5.30</em>

<em>2. x + 2y = 7.30</em>

<u><em>Equation 2 & Equation 1</em></u>

<u>We get...</u>

y = 2

<u><em>From Equation 1</em></u>

<u>We get...</u>

x = 5.30 - 2 = 3.30

<u><em>So when we put it all together...</em></u>

<u>We get...</u>

1. The price of an apple = $ 3.30

2. The price of an orange = $ 2

___________________________________________________________

<h2><u><em>Hope this helps!</em></u></h2>
Aneli [31]2 years ago
7 0

Answer:

A fruit stand has to decide what to charge for their produce.

They need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange.

They also need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges.

TO DETERMINE

To put this information into a system of linear equations.

TO find a unique price for an apple and an orange

EVALUATION

Let the price of an apple = x and price of an orange = y

So From the first condition that they need $ 5.30 for 1 apple and 1 orange we get

\sf{x + y = 5.30}x+y=5.30 - - - - Equation 1

Again from second condition that they need $ 7.30 for 1 apple and 2 oranges we get

\sf{x + 2y = 7.30}x+2y=7.30 - - - - Equation 2

So the required Set of linear equations are

x + y = 5.30

x + 2y = 7.30

Equation (2) - Equation (1) we get

y = 2

From Equation (1) we get

x = 5.30 - 2 = 3.30

Hence price of an apple = $ 3.30

The price of an orange = $ 2

You might be interested in
Can someone help and explain
IgorC [24]

Answer:

use pythagoras theorem to solve ur problem.

6 0
3 years ago
State the zeros of the following. (x- 2) (x - 3) =0
gregori [183]

Answer:

x=2,3

Step-by-step explanation:

(x- 2) (x - 3) =0

Using the zero product property

x-2 =0                 x-3 =0

x-2+2=0+2          x-3+3 =0+3

x=2                        x+3

7 0
3 years ago
Which is bigger, 7/8" or 9/16"?
Iteru [2.4K]
7/8 and 9/16

7*2/8*2 = 14/16

14/16 and 9/16

Now since we have a common denominator, we can compare the numerators.

14/16 is greater, so 7/8 is greater than 9/16

Answer: 7/8 is bigger
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you tell if the equation 2y=8 is linear; How do you graph it?
GarryVolchara [31]
Solve for y and then graph it on a graphing calculator or since it doesn’t have a exponent you know it’s just a line because it would be the like y=4 which is a horizontal line at 4
3 0
3 years ago
Identify a pair of perpendicular lines in the given figure.
Ksju [112]

the answer is c

Step-by-step explanation:

because lines q and s are perpendicular to each other

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Harper knows he is 50 yards from school. The map on his phone shows that the school is 34 inch from his current location. How fa
    11·1 answer
  • The next model of a sport car will cost 6.9% more than the current model. The current model cost $36,000. How much will the pric
    15·2 answers
  • At Camp Sunshine, 4 kids went home sick. Of the remaining campers, 18 kids went hiking and the other 41 kids spent the day swimm
    7·2 answers
  • Are the triangles congruent? Why or why not?
    7·2 answers
  • ASAP If you chose Equilateral Equiangular Triangle Rotation to prove SAS Congruence, use the coordinates of your rotation to sho
    11·1 answer
  • Which statement is an example of the transitive property of
    12·1 answer
  • Find the small of 2 consecutive integers,x, if the sum of the smaller and three times the larger is -5.
    5·1 answer
  • Pl help it’s for homework
    7·1 answer
  • The heights of two elevators can be modelled by linear functions. At time t = 0, Elevator A is 16 feet above ground floor. It de
    14·2 answers
  • If the area of the rectangle to be drawn is 20 square units, where should points B and D be located if they lie to the right of
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!