1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anastassius [24]
3 years ago
6

Y intercept = 1 and parallel to y = 4x - 3

Mathematics
1 answer:
gregori [183]3 years ago
7 0
When a line is parallel to another line, that means both lines have the same slope.

Since the standard form equation for a line is y = mx + b where m is our slope and b is our y-intercept, we know that the new equation will also have m=4.

They give us the y-intercept, b=1

So oue new equation is as follows...

y = 4x + 1
You might be interested in
Abdul put gas in his car. He paid $18.32 for 8 gallons of gas. What is the unit price?
givi [52]

Answer:

<em>$2.29/gal</em>

Step-by-step explanation:

The unit price is in units of cost per volume, or dollars per gallon, so you divide the cost in dollars by the volume in gallons.

unit rate = ($18.32)/(8 gal) = $2.29/gal

7 0
3 years ago
Solve 7(-1 + 4x) – 12x = 5. Check your solution.
Rzqust [24]

Answer:

x=\frac{3}{4} or 0.75

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
-2(x+1)=-3 what does x equal<br> Using distributive property
Luda [366]

Answer:

X=1/2

Step-by-step explanation:

-2x1/2=-1

-2x1=-2

-1+-2=-3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Heather is a cashier. She can ring up to 12 coustomers in 9 weeks. At this rate how many minutes does it take her to ring up 4 c
Solnce55 [7]
12 customers = 9 mintues

------------------------------------------------------------------------------------
Divide by 3 through
------------------------------------------------------------------------------------
12 ÷ 3 customers = 9 ÷ 3 minutes
4 customers = 3 minutes

------------------------------------------------------------------------------------
Answer: She can ring up 4 customers in 3 minutes
------------------------------------------------------------------------------------
3 0
3 years ago
Find the value of x. Round your answer to the nearest whole number.
givi [52]

Step-by-step explanation:

9 to the power 3 x 12 ^ 2 x + 2 / 4 ^ 2 x + 4 9 ^ 4 x + 1

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Fran reads 54 pages per hour. Darnell reads 60 pages per hour. if they both read for 2.5 hours. how many more pages will Darnell
    13·1 answer
  • A roller coaster has four cars each with the same number of seats. these are 21 passengers seated in the roller coaster, but 3 s
    11·1 answer
  • Help plz <br> How do you solve
    14·1 answer
  • Which coordnates represent a point on the graph of 3y = 5x - 13?
    15·1 answer
  • Elliot wrote a computer program that randomly generates a number from 2 to 10. If he runs the program twice, what is the probabi
    11·2 answers
  • On Iready Question 7 angle sum properties Level H what is the answer
    10·1 answer
  • I'm sorry for asking so many math questions, I just need alot of help​
    10·1 answer
  • GUYS PLEASE HELP ME OMG EVERYONE KEEPS SKIPPING:(((
    6·1 answer
  • Solve for x will give brainlest
    14·2 answers
  • What I'd the value of x
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!