1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
2 years ago
12

Rosena bought an 8 pack of donuts. The donuts cost $28.00 all together. What is the unit rate for the donuts in dollars?

Mathematics
2 answers:
san4es73 [151]2 years ago
3 0

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

I hope this helps!

diamong [38]2 years ago
3 0

Answer:

$3.50 per Donut

Step-by-step explanation:

Well if the total cost is $28.00 and there were eight donuts, then out equation would be 8 x ____=28

So, 28/8=3.5

You might be interested in
Someone please help.
likoan [24]

Answer:

3a. 84

3b. 150

Step-by-step explanation:

(3*7)+(3*21)

what is 3*7? it's 21

what is 3*21? it's 63

so 21 + 63 is the answer to the first question :D

10*(8+7)

8+7 first cause it's in parentheses

15

10*15 is equal to 150

8 0
2 years ago
Which answer describes the function f(x) = x^6−x^4 ?<br><br> neither<br><br> even<br><br> odd
tamaranim1 [39]

to determine if it is even replace x with -x and see if the answer is identical.

 In this case, this function is even

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x:<br> 2(3x + 4) + 2 = 4 + 3x
Inga [223]

Answer:

-2 is the answer!!!!hope this helps

5 0
3 years ago
How do you do number 9?
Ket [755]
I think you just add all the sides even the ones you don't see. The left side of the shape is 6m as well as the right. and the same with the 4s. The answer is 36.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If all seats were sold for this flight, what would be the total airline income for the seats?
Gekata [30.6K]

Answer:

$90,200

Step-by-step explanation:

Airlines usually try to sell their all seats before they fly the airplane. They do wish to sell maximum available seats in order to maximize their revenue. If the airplane takes off with less occupancy then there is opportunity cost for the airline companies. There are 200 seats available to the current flight and they wishes to sell it completely. If they sell all the 200 seats at the price of $451 per seat then their total revenue will be $90,200.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Savannah's balance in her checking account was –$638.57. She deposited two checks, each in the amount of $298.40. What is Savann
    8·2 answers
  • Grams are there in 40.9 hectograms
    7·2 answers
  • Question 1 (Multiple Choice Worth 2 points)
    12·2 answers
  • The figure is formed from rectangles. Find the total area.
    14·1 answer
  • A light-rail service claims to be on time 98% of the time. If Jeanette takes the light-rail 40 times one mouth, how many times c
    10·1 answer
  • George found 48 nickels and dimes on the ground. They totaled $4.40 in value. Write two equations that express this.
    13·1 answer
  • Math genius help me please
    13·1 answer
  • How many squares can you count?<br><br> A) 5<br> B) 4<br> C) 8<br> D) 6
    8·2 answers
  • Can I get some help somebody? reward brainiest
    9·1 answer
  • I NEED HELP ASAP!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!