School rules and government rules are very similar, some similarity are no steeling and drugs and an average high school with no rules would be chaotic.
The rest of it will be: price equals marginal cost. But this indeed is not true. The most accepted idea is that for a monopolistically competitive firm the average revenue and price are the same quantity. Now, when a monopolistically competitive firm is in long-run equilibrium, then the marginal revenue is equal to marginal cost.
<span>Because the initial delivery was made on August 1st and the original agreement was for the delivery to be no later than August 15th, that gives the lessee exactly 14 days to correct the problem and make good on the contract.</span>
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. Overhead rates
For Molding Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours
= $400,000 ÷ 5,000
= $80 per machine hour
For Polishing Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours
= $80,000 ÷ 20,000
= $4 per machine hour
2. Overheads assigned to Form A is
= (80 × 3500) + (4 × 5000)
= $300,000
Overheads assigned to Form B is
= (80 × 1500) + (4 × 15000)
= $180,000
Now
Overhead cost per unit
Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit
Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit
Answer:
The minimum would be the present value of the bonus, which is 5,075.72 dollars
Explanation:
we have to discount the 7,200 dollar bonus at 6% discount rate for 6 years to get the present value of the bonus:
Maturity 7,200
time 6 years
rate 6% = 6/100 = 0.06
PV $ 5,075.7159