1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allushta [10]
3 years ago
7

Find an equation of the plane through the point (−1,−5,−2)(−1,−5,−2) with normal vector n=⟨−5,−4,−1⟩n=⟨−5,−4,−1⟩.

Mathematics
1 answer:
Ostrovityanka [42]3 years ago
7 0
Consider this option:
1. given: n(A;B;C)=n(-5;-4;-1) and A(-1;-5;-2)=A(x₀;y₀;z₀).
Common view of equation for a plane is Ax+By+Cz+D=0, where A,B,C,D - numbers.
2. from another side using coordinates of A and normal vector it is possible to make up the equation: A(x-x₀)+B(y-y₀)+C(z-z₀)=0 ⇒ -5(x+1)-4(y+5)-(z+2)=0; ⇒ -5x-4y-z-27=0 or 5x+4y+z+27=0.
You might be interested in
What is the measure of angle 1 2 and 3
Bezzdna [24]

Answer:

angle 1 = 62 degrees. angle 2 = 45 degrees. angle 3 = 24 degrees

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Choose all the zeros of the quadratic function defined by the expression 2x2 + 5x - 12
Andrej [43]

Answer:

3/2 and -4

Step-by-step explanation:

that is the answer

8 0
3 years ago
A 2-gallon bucket of paint costs $59.20. What is the price per cup?
bixtya [17]

Answer:

i would say about $1.85

Step-by-step explanation:

There are 16 cups in one gallon and so you at 16+16 and you get 32 so you devide 59.20 by 32 and you get your answer. 1.85

6 0
2 years ago
What are the two requirements for a density curve?
Butoxors [25]
The density curve must satisfy two important conditions.

These two conditions are:
1- The total area under the density curve MUST BE equal to 1.
     (Area total = 1)
2- Every point that is on the curve must have a vertical height that is equal to or greater than zero
(vertical height for each point ≥ zero)<span>
</span>
5 0
3 years ago
6+5(a-1)=36 please answer me ​
azamat

i think the answer is 35

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Arrange these numbers in order of size from smallest to largest 2.64 21.3 12.35 12.06 2.8 2.09
    11·2 answers
  • Simplify the equation 5(3m-2)+4m
    13·2 answers
  • The answer please please
    7·1 answer
  • Mei works as a tutor during the school year. She charges her next door neighbor $9 an hour, which is a 40% discount from her reg
    11·2 answers
  • Someone help me out thx:(
    15·1 answer
  • Find the slope of the line through each pair of points <br><br><br><br><br>(-20,-4), (-12,-10)​
    14·2 answers
  • Y varies directly as x. When x=3, y=5. Find y when x=4.
    14·2 answers
  • Please help meh i really need help
    12·2 answers
  • ASAP PLZZZZZ!!!!!!!
    5·1 answer
  • The manager of a farmer's market has 400 lb of grain that costs $1.40 per pound. How many pounds of meal costing $0.80 per pound
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!