1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
2 years ago
9

GDP is the market value of: A. Resources (land, labor, capita, and entrepreneurship) in an economy in a given year B. All final

goods and services produced in an economy in a given year C. Consumption and investment spending in an economy in a given year D. All output produced and accumulated over the years
Business
1 answer:
frutty [35]2 years ago
3 0

Answer:

B) All final goods and services produced in an economy in a given year

Explanation:

That's the definition of GDP, gross domestic product. By virtue of the name, it's the total product (output) of a given economy. It's measured through the values of all final goods and services, so as to not count the same good or service twice.

You might be interested in
If the expected sales volume for the current period is 7,000 units, the desired ending inventory is 400 units, and the beginning
Ksivusya [100]

Answer:

7,000 units

Explanation:

Calculation for the number of units set forth in the production budget, representing total production for the current period

Using this formula

Number of units =Current period +Ending inventory - Beginning inventory

Where,

Current period =7,000 units

Ending inventory=400 units

Beginning inventory =400 units

Let make plug in the formula above

Number of units =7,000 units + 400 units-400 units

Number of units =7,000 units

Therefore the Number of units will be 7,000 units

5 0
3 years ago
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a speci
Anton [14]

Answer:

The minimum price is $6.8

Explanation:

Giving the following information:

Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.

Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.

Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit

The minimum price is $6.8

7 0
3 years ago
A party who agrees to act on behalf of another person or party is called a( n ) ________.
IceJOKER [234]
<span>A party who agrees to act on behalf of another person or party is called an agent.</span>
6 0
3 years ago
4)which of the following is correct when bad debt expense is recorded at year-end? b) net accounts receivable will decrease.
fiasKO [112]

Bad debt expense is an operating expense. An increase in operating expenses decreases income from operations.

When a receivable is no longer collectible as a result of a customer's inability to pay an outstanding debt due to bankruptcy or other financial issues, a bad debt expense is recorded. Companies that offer credit to their customers record bad debts as an allowance for doubtful accounts, also referred to as a provision for credit losses, on their balance sheet.

The basic idea behind bad debt expense is the same as that behind all accounting principles: it enables businesses to completely and accurately report their financial position. Almost every business will encounter a customer who is unable to pay at some point, and they will need to record a bad debt expense.

Learn more about bad debt here:

brainly.com/question/29343346

#SPJ4

5 0
1 year ago
Which of the following BEST describes a conflict of interest? O A. Two companies competing for the business of the same customer
loris [4]
Im pretty sure it’s C
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Nonverbal communication influences the way a message is received and functions in at least five different ways.
    9·1 answer
  • If textbooks and study guides are complements, then an increase in the price of textbooks will result in
    14·1 answer
  • Which is an example of an electronic storefront?
    8·1 answer
  • Often general and special educators share the common goal of supporting students with disabilities in general education classroo
    7·1 answer
  • Nash's trading post, llc issues 2000 shares of $10 par value common stock at $11 per share. when the transaction is recorded, cr
    15·1 answer
  • To assess risk and return involved in a purchase decision, which practical questions should a potential buyer ask? Check all tha
    12·2 answers
  • Citynet, LLC, established an employee incentive plan 'to enable the Company to attract and retain experienced individuals.' The
    15·1 answer
  • "A corporation has annual sales of​ $18 million, total assets of​ $4 million, a debt ratio of​ 40%, depreciation expense of​ $20
    9·1 answer
  • Eclipse Solar Company operates two factories. The company applies factory overhead to jobs on the basis of machine hours in Fact
    7·1 answer
  • What states have the highest percent of their credit economy with prime credit scores?.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!