1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
3 years ago
12

How to solve this in simplified form.

Mathematics
2 answers:
nika2105 [10]3 years ago
7 0
When multiplying exponents, add them
e^10*e^-2=e^(10-2)=e^8
kaheart [24]3 years ago
7 0
I think you are aware of the power rules

I attached charts that would help you



For your case:
\Large e^{10}*e^{-2}=e^{(10)+(-2)}=e^{10-2}=e^8



I hope that helps!



You might be interested in
Need help with this please! best answer will get brainliest!!
Tresset [83]

Answer:

Is there supposed to have a picture? cause if there is, i can't see it...

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A vendor sells ice cream from a cart on the boardwalk. He offers vanilla, chocolate, strawberry, blueberry, and pistachio ice cr
Agata [3.3K]

Answer:

The different single-scoop ice-cream cones can you buy from this vendor=12

Step-by-step explanation:

Given that a  vendor sells ice cream from a cart on the boardwalk. He offers vanilla, chocolate, strawberry, blueberry, and pistachio ice cream, served on either a waffle, sugar, or plain cone.

Different types of icecreams are 4

Types of cones are 3

For each ice cream say we can have either waffle, sugar or plain cone.

i.e. for each type of ice cream, we have 3 different cones.

Hence for 4 types of ice creams we have 3*4=12 different single scoop ice creamcones.

7 0
3 years ago
What is the slope of the line that passes through (-6,13) and (8,-29)
Bumek [7]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If the balance of supplies at the start of the month was $900 and at the end of the month there was $450 on hand, the adjustment
Westkost [7]
A.450  If the balance of supplies at the start of the month was $900 then at the end of the month it was $450 so the answer would be 450.

Got this answer on weegy you should check it out sometimes 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for y.<br> A. 10 <br> B.12<br> C. 15<br> D. 18
djverab [1.8K]
Y=10°
If we're solving for the ninety degree angle, which I seem to doubt, then if 3x=90 then 2x=60 giving a missing total of 30. 30/3 equals 10
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which set of ordered pairs represents a function?
    9·1 answer
  • Choose the equation below that represents the line that passes through the point (7, −2) and has a slope of −3.
    7·2 answers
  • Find the distance between each pair of parallel lines with the given equations y=5x-22 y=5x+4
    5·1 answer
  • a 12 foot flagpole is 18 feet away from the school a student stands 6 feet away from the building . what is the height of the st
    5·1 answer
  • The student council is trying to raise 1000.00. There are 200 students and tickets are $3 each. Adult tickets are $5 each. How m
    11·2 answers
  • What is the unit rate for a 13 ounce box of cereal that costs $3.99
    7·1 answer
  • 4. The sales price of a car is $12,590, which is 20% off the original price. What is the original price?
    6·1 answer
  • 1/3x+7=3(x+2/3) show your work
    11·2 answers
  • What is the point on the unit circle for the angle below?
    5·1 answer
  • Solve the system of equations by elimination.<br> -x + y = -13<br> -8x - 4y = -8
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!