1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio039 [100]
2 years ago
15

Which glass will hold the most water?​

Mathematics
2 answers:
olganol [36]2 years ago
5 0

Answer:

can I be the brainliest answer

lisabon 2012 [21]2 years ago
4 0

Answer:

I'm not sure ....hope it 'll help

Step-by-step explanation:

I think it's A

You might be interested in
Susie scored 85, 84,and 78 on three of the four math tests. if her average score for the four tests was 86. what was her score o
nata0808 [166]
(85 + 84 + 78 + x) / 4 = 86
(247 + x) / 4 = 86
247 + x = 86 * 4
247 + x = 344
x = 344 - 247
x = 97 <=== her score was 97
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 190 students taking band, chorus , or both. If there are 180 students taking band and 60 students in both hand and cho
dimulka [17.4K]
There are 10 students only taking chorus
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A storekeeper has two kinds of flour, one selling for 65 cents per pound, and the other selling for 95 cents per pound. How many
Murrr4er [49]

Answer:

The amount of 65 cents per pound flour to use is 40 pounds and the amount of 95 cents per pound flour to use is 60 pounds

Step-by-step explanation:

Let

x ----> amount of 65 cents per pound flour to use

y----> amount of 95 cents per pound flour to use

we know that

x+y=100 ----> y=100-x ----> equation A

0.65x+0.95y=0.83(100) ----> equation B

substitute equation A in equation B

0.65x+0.95(100-x)=0.83(100)

Solve for x

0.65x+95-0.95x=83

0.95-0.65x=95-83

0.30x=12

x=40\ lb

Find the value of y

y=100-40=60\ lb

therefore

The amount of 65 cents per pound flour to use is 40 pounds and the amount of 95 cents per pound flour to use is 60 pounds

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
An event sold $608 worth of tickets. Adult tickets cost $11 and children's tickets cost $6. If 68 tickets were sold, how many we
olga_2 [115]
Alright so what I got is 54 adults and 1 kid
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75. What was the price of these candies in cents per ounce?
bazaltina [42]

Answer:

3.25

Step-by-step explanation: Hope it's helpful

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which fraction is bigger 2/3 or 2/8
    7·2 answers
  • How do I find x and y using what is in the equation
    14·1 answer
  • Explain why there must be at least two lines on any given plane
    15·1 answer
  • If angle one measures 108 degrees, what is the measure of angle 3?
    14·1 answer
  • Kelly's friends handed out fliers for a fundraiser. There were 40 girls and they each handed out 134 fliers. How many fliers did
    12·2 answers
  • If a class is made up of 55% boys and there are 14 girls how many boys are there
    6·1 answer
  • On a number line, the distance between x and 8 is 2 units.
    12·1 answer
  • The price of a television is $700 at two different stores. Each store is offering a different promotion. Which deal is the best?
    5·2 answers
  • Keith has $500 in a savings account at the beginning of the summer. He wants to have at least $200 at the end
    12·1 answer
  • Help for just 100 points!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!