1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katovenus [111]
2 years ago
7

Calculate the frequency of a wave with a speed of 130 m/s and a wavelength of 2.5

Mathematics
1 answer:
denis23 [38]2 years ago
3 0

Answer:

  52 Hz

Step-by-step explanation:

We can divide the speed by the wavelength to find the number of waves propagated in one second:

  (130 m/s)/(2.5 m/wave) = 52 waves/s

The SI unit of frequency is the Hertz, equal to one cycle per second.

The frequency of this wave is 52 Hz.

_____

<em>Additional comment</em>

The use of the unit Hz to signify frequency was adopted in 1933, but did not replace the unit "cycles per second" (CPS) until a number of years later.

You might be interested in
Where can u buy a ruler that is 3 feet long
DerKrebs [107]

Answer:

A yard sale.

Step-by-step explanation:

lol

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help again math 7th grade ​
Olenka [21]

Answer: 1/2 as a fraction

.5 as a decimal

Step-by-step explanation: The probability of them rolling a number would be 3/6 or simplified 1/2 because if there is a 6 sided dice the denominator would be 6 and there are 3 odd numbers on the dice which are 1,3,and 5 so if u have to simplify it would be 1/2 if not 3/6. Also 1/2 as a decimal would be .5

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are the coordinates of point A?<br><br>(8,-6)<br>(-6,8)<br>(-5,7)<br>(7,-5)​
mihalych1998 [28]

Answer:

Not the smartest person, but the graph shows that they're pointing down!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Do you know how to do this?
Vaselesa [24]

6.45$ for 3 divide 15.05

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
weqwewe [10]

When you divide 36.89/8.6, you get should $4.29 for 1 gallon of gas.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A car is traveling at a speed of 81 miles per hour. What is the car's speed in feet per second? How many feet will the car trave
    13·1 answer
  • What is 1/4 times 3/5?
    8·2 answers
  • Kevin can travel 22 1/3 hour.what is his average speed in miles per hour
    7·1 answer
  • Write an equation in slope intercept form for a line that goes through the point (-9,4) and is perpendicular to line Y=-3x-2
    13·1 answer
  • Which of the following is a correct equation for the line passing through the point (-3,2)and having slope m=2/3
    5·1 answer
  • Find all of the zeros of f(x) = 5x2 + 40x - 100.
    14·2 answers
  • Plzzzzz help , really easy im just du mb
    13·2 answers
  • Try Again
    6·1 answer
  • Evaluate the expression for w = 1.<br><br> 14w = ?
    10·1 answer
  • For the polynomial function ƒ(x)= −2x2 − 4x + 16, find all local and global extrema.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!