1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa86 [58]
2 years ago
7

5. A sandwich store charges a delivery fee to bring lunch to an office building.

Mathematics
1 answer:
dalvyx [7]2 years ago
5 0

Answer:

$7

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of the turkey sandwiches and y be the cost of delivery:

4x+y=33

8x+y=61

Subtract the two equations to cancel out y:

-4x=-28

x=7

Each turkey sandwich costs $7

You might be interested in
Simplify the expression 30x^6/3x^-2​
Ne4ueva [31]

Answer:

30x^{4}

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Melinda bought 6 bowls for $13.20. what was the unit rate in dollars
OlgaM077 [116]
To find the unit rate we will divide the amount of dollars ($13.20) by the amount of bowls (6). Then we will check our work. lets do it:-

13.20 ÷ 6 = 2.20
$2.20 per bowl

CHECK OUR WORK:-

2.20 × 6 = 13.20
we were RIGHT!!

So, the unit rate in dollars for, Melinda bought 6 bowls for $13.20  is, $2.20 per bowl.

Hope I helped ya!! xD
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to solve this problem 29+12(4)
OLga [1]
The answer is 77 since you would use PEMDAS and multiply 12 * 4 first to receive 48 which then adding a 29 to the 48 resulting in 77 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this
TEA [102]

Answer:

6y

Step-by-step explanation:

The two figure are squares with the same area

side = √area = √y^2 = y (with y>0 because a length can‘t be negative)

perimeter = side * 6 = y * 6 = 6y

5 0
2 years ago
Please help this is due in 5 minutes
Brilliant_brown [7]
1st one Explains Wht it is and y.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Stephen was thinking of a number. Stephen halves it and gets an answer of 12.8. What was the original number?
    7·1 answer
  • How many solutions does the equation have |r-6|=0
    12·1 answer
  • Please help i'm so confused
    10·1 answer
  • What is 3 1/5-1 3/10=p+5/6?
    11·2 answers
  • 2x + 3y = –19<br> –2x − y = 1
    14·1 answer
  • A cylinder has a radius of 4 cm and a height of 5 cm what is the volume of the cylinder
    8·2 answers
  • How can you tell if all the points if a linear equation are graphea correctly?<br>​
    5·2 answers
  • Solve for y. ln(y-1)-ln2=x+ln x
    8·1 answer
  • Tracy has a cell phone plan that provides 250 free minutes each month for a
    12·1 answer
  • Will mark brainliest!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!