1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
3 years ago
5

business that makes athletic shoes is a domestic business. b. goods-producing business. c. global business. d. service business

Business
1 answer:
ladessa [460]3 years ago
5 0

Answer:

Goods-producing

Explanation:

You might be interested in
Which of these is a renewable resource? A. Coal B. Trees C. Iron D. Oil<br><br> 2b2t
harkovskaia [24]
Trees are a renewable resource
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Assume you had determined that John Firestone, vice president of Pierce Chemicals, was a prospect for your paper and metal conta
Nuetrik [128]

Answer: Please refer to Explanation.

Explanation:

1. Honesty.

State the purpose of your call to the secretary and sell your product. For instance, " Hello, my name is Mr. Petal and I represent a fast rising Paper and Metal Container company. After researching about your company, I felt it most expedient to get in touch with Mr. Firestone as I believe this is business he will be interested in. We offer perks that are unmatched in the industry".

2. Persistence.

You can be persistent on the phone if you detect deceit in the secretary's tone.

For instance,

" Having been in the chemical industry myself, I know such an opportunity does not come often and I really do guarantee that we give the best benefits in the industry. If you can, just let me talk to Mr. Firestone, I promise that neither of you will regret it".

If it still doesn't work, ask for a convenient time you can call back.

4 0
3 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Patch management watches for the release of new updates from vendors, tests the patches, obtains approval, and then oversees the
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

TRUE

Explanation:

It is true that Patch management watches for the release of new updates from vendors, tests the patches, obtains approval, and then oversees the deployment and implementation of updates across the production environment.

Patch management can be defined as the process that helps acquire, test and install multiple patches (code changes) on existing applications and software tools on a computer, <u>enabling systems to stay updated </u>on existing patches and determining which patches are the appropriate ones.

A patch is a <u>set of changes to a computer program or its supporting data designed to update</u>, fix, or improve it; hence improving the functionality

3 0
3 years ago
The Doritos advertising effort of "Live Mas," which is Spanish for "Live More," is meant to suggest a lifestyle aspiration. If c
vagabundo [1.1K]

Answer:

C

Explanation:

The consumers associated the saying with the Doritos brand.

7 0
4 years ago
Other questions:
  • You have graduated from college and, after working hard for ten years, have scraped enough money together to make a down payment
    7·1 answer
  • Match the following statements to the appropriate terms.
    7·1 answer
  • The sales tax rate is 7.4 find the tax paid for a pair of shoes with of list price of 93
    5·1 answer
  • Greg needed to earn some money to help pay for
    9·1 answer
  • Which of the following is true of innovation? a. Innovations are less likely to come from small businesses than from big busines
    13·1 answer
  • Quality services is an organization that operates several companies that market food products, restaurant equipment, and paper a
    8·1 answer
  • Paid rupees 500 for office rent in cash<br><br>​
    12·2 answers
  • Before protecting a worksheet to avoid people from editing the formulas, you must ________.
    10·1 answer
  • Identify two employment laws which might affect<br> easyJet plc's business activities.
    14·1 answer
  • Distributing Cash Dividends to Preferred and Common Shareholders Dechow Company has outstanding 20,000 shares of $50 par value,
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!