Answer:
We should discontinue Product B
Explanation:
We should check if Product B generates a contribution or not:
We subtract from the sales revenues the variable cost:
revenue 39,500
variable cost of goods sold (25,500)
variable selling expenses <u> (16,500) </u>
Contribution (2,500)
<em>As the contribution is negative, we should discontinue </em>Product B as is less expensevely to stop production than continue.
Answer:
if you eat yourself, still you are swallowing your own body mass so u wont' disappear or get big, you'll just change in shape. but will have the same weight and mass!
Nope, only 36 weeks since twins are conceived and born together!
Nope, i thinks thuderstorms invented n a s a!
You can't do that to the ice cube out because your body had absorbed the water in it after melting it down.
if you don't look like your parents at all, tell them u are adopted!!
No, they have Short vision! :P
Yeah.... I had crush on Ariel, Snow white and Sleeping Beauty!
Explanation:
Answer:
The answer is: Detroit $196.87
Explanation:
We first must add the cost of visiting the five cities:
Detroit $196.87
Pittsburgh $180.32
St. Paul $102.87
Cincinnati $155.81
<u>Richmond $211.86 </u>
Total cost $847.73
Then we find what is the difference between the total cost and the road trip budget: $847.73 - $652 = $195.73
The cheapest city that Richard can drop is Detroit, by doing so his total expenses will be $650.86, which is below his budget.
Answer: Option (A)
Explanation:
From the following given options, we can state that "Adolescent processing tends to speed slows and easy, this is so since there happens to be numerous changes in an individuals hormones." An individual go through changes through out his/her life especially these changes are in accordance with their hormones and tend to affect the cognitive skills.
Answer:
$0
Explanation:
The computation of the revenue recognized is shown below:
= Price per unit × number of units delivered in march month
= $15 × 0 units
= $0
Since 0 units delivered in the march month and if we multiplied the price per unit with the march units i.e. 0 so the answer should be zero only