1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
2 years ago
15

Make r the subject of the formula V=Tr?h

Mathematics
1 answer:
V125BC [204]2 years ago
8 0

Answer:

\sqrt{V / Th}

Step-by-step explanation:

V=Tr^2h

V / T = r^2 h

V / Th = r^2

√V / Th

\sqrt{V / Th}

You might be interested in
Solve the first equation in the system for y.
Alja [10]

Answer:

y=1-2x

x=2

(x,y)=(2,-3)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
For school lunch students have 3 meat choices (beef, chicken, or fish), 2 potato choices (mashed or fried), and 3 drink choices
ioda

Answer:

18

Step-by-step explanation:

3 \times 2 \times 3

That will give you 18 which is the answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
50 points for two lucky people your welcome ;)
il63 [147K]

Answer:

tyyy how do i :))))))))

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with this question
goldfiish [28.3K]
Second answer box, try that
3 0
3 years ago
5<br>X Х please find the answer<br>20​
Daniel [21]

Answer:

2 or 4

Step-by-step explanation:

Since I do not quite understand what you mean by X X, I could think of two answers. If you are doing 5 times X=20, then X = 4, but if you are trying to do 5 times x times x, then x=2.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • In a direct variation, the constant of proportionality is -3.
    7·2 answers
  • Image is the question
    8·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST AND 21 POINTS! Calculate the area of the triangle: A =
    9·1 answer
  • Explain 2 ways to evaluate 15(90-3)
    13·2 answers
  • If one measurement of a golden rectangle is 5.7 inches, what is the other measurement?
    6·2 answers
  • a polar bear weigh 2143 pounds and a penguin weigh 180 pounds. How much more does the polar bear weigh than the penguin?
    7·2 answers
  • Your teacher has disabled instant marking. Your marks will appear a
    9·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • Factor the expression using the GCF. 18x + 24y.
    12·1 answer
  • You invested $100 at 8.2% which is compounded annually for 7 years. How much will your $100 be worth in 7 years?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!