1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reil [10]
2 years ago
7

Find the value of the term in the arithmetic sequence.

Mathematics
2 answers:
Vitek1552 [10]2 years ago
4 0
<h3>Formula to fimd the 9th term:-</h3>

\tt a_{n} =  a_{1} + (n - 1)d

<h3>Where,</h3>

  • a_{n} is the Nth term
  • a_{1} is the first term of sequence
  • n is the term to be found
  • d is the common difference between terms

<h3>In our case,</h3>

  • a_{1} =  - 2
  • n = 9
  • d = 3

<h3>Put the values,</h3>

\tt a_{9} =  - 2 + (9 - 1) \times 3

\tt  a_{9} =  - 2 + 8 \times 3

\tt  a_{9} =  - 2 + 24

\tt  a_{9} = 22

Vlad1618 [11]2 years ago
4 0

\dispalystyle a_1=-2 ~\\\\~ d=a_2-a_1=1-(-2)=3  \\\\ a_{9}=a_1+(9-1)d=-2+8d=-2+24=\boxed{22} \\\\\\ \huge\boxed{\mathfrak{Answer}:a_{9}=22}

You might be interested in
Phineas is the lead research scientist in a lab and responsible for ordering supplies and equipment. The lab is out of petri dis
IRINA_888 [86]
Is the question how long would the 185 petri dishes last because if so it would be about 15 days
Hope this helped ;)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What equals to 25 in multiplication?
Masteriza [31]
5 times 5..........................
5 0
3 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
#18 how would u not multiplying to find which is grater
Snowcat [4.5K]
In the first product the numerator of the fraction is greater than the denominator, therefore the fraction is greater than 1. On the other hand in the second product the numerator of the fraction is smaller than the denominator, therefore the fraction is smaller than one. That means the first product is greater than the second one.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
rya uses 4 gallons of gas to drive 120 miles on the highway if she gets that same gas mileage how many miles can she drive on 1
hoa [83]
Divide 120 by 4 and your answer will be: Rya can drive 30 miles on 1 gallons of gas.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An indirect proof of the statement "If x=2, then √x is not a rational number" coul begin with the assumption that
    7·1 answer
  • Carla had $40 to spend at the mall. she spent 20% of her money on lunch and 3/4 of her remaining money on a necklace. what fract
    12·1 answer
  • PLEASE HURRY 15 POINTS Subtract. 346.37 – 97.5 A. 248.87 B. 249.32 C. 336.62 D. 351.27
    13·2 answers
  • What is the the total cost of a book that is $45.60 with a sales tax of 7.5%
    7·1 answer
  • What is the answer for this two step equation, 11=5x-2
    8·1 answer
  • What is the surface area of a box that is 6 inches long, 2 inches wide, and 1 inch tall if it is scaled up by 10
    15·2 answers
  • Maria says if I multiply the current temperature by 4 and then subtract 40 the results is the same as 3 times the current temper
    9·1 answer
  • What is -39-3x=57+5x
    9·1 answer
  • Miguel rented a truck for one day. There was a base fee of $20.95, and there was an additional charge of 83 cents for each mile
    10·1 answer
  • Help me please!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!