1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinvika [58]
3 years ago
9

A recipe calls for 2 1//3 tsp of oatmeal to make 7 protien bars.How much oatmeal is needed to bake 27 protien bars?

Mathematics
1 answer:
raketka [301]3 years ago
7 0

Answer:

actually my bad its 11

Step-by-step explanation:

You might be interested in
X+9/7=10 solve for x
Illusion [34]
X + 9/7 = 10 
   -  9/7   -9/7
___________
          x = 8  2/7
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
MEDAL!!!!! Which of the following correctly identifies the set of outputs?
kramer
I think its a. but i could be wrong
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Increase a price of £30 by 10%
Phoenix [80]

Answer:

£33

Step-by-step explanation:

A 10% increase is the same as multiplying a value by 1.1.

30 * 1.1 = 33

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
X+y=5<br> x×y=6<br> Solve simultaneously with steps
igor_vitrenko [27]

Answer:

(3, 2), (2, 3)

Step-by-step explanation:

x + y = 5

xy = 6

Solve the first equation for x.

x = 5 - y

Substitute 5 - y for x in the second equation.

xy = 6

(5 - y)y = 6

5y - y² = 6

y² - 5y + 6 = 0

Factor.

(y - 2)(y - 3) = 0

y - 2 = 0  or y - 3 = 0

y = 2  or y = 3

Now substitute 2 for y in the first equation and solve for x.

x + y = 5

x + 2 = 5

x = 3

One solution is x = 3; y = 2, or (3, 2).

Now substitute 3 for y in the first equation and solve for x.

x + y = 5

x + 3 = 5

x = 2

Another solution is x = 2; y = 3, or (3, 2).

Answer: (3, 2), (2, 3)

7 0
2 years ago
Evaluate The Exsperession. Show your work<br><br><br>6.7-3^2.9+4^3<br>or
Rom4ik [11]
  • <em>Answer:</em>

<em>25</em>

  • <em>Step-by-step explanation:</em>

<em>Hi there !</em>

<em>6×7 - 3²×9 + 4³ =</em>

<em>   1. raise the numbers to power</em>

<em>= 6×7 - 9×9 + 64</em>

<em>   2. we perform the multiplications</em>

<em>= 42 - 81 + 64</em>

<em>   3.  we perform addition and subtraction</em>

<em>= (42 + 64) - 81</em>

<em>= 106 - 81</em>

<em>= 25</em>

<em>Good luck !</em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with this please
    14·2 answers
  • A recipe that makes eight jumbo blueberry muffins calls for one and a half teaspoons of baking powder how much baking powder is
    12·1 answer
  • 2 for $9. what is the unit price?
    6·2 answers
  • Y = 2x + 6<br> 2y = 4x + 12<br> are they one solution
    15·2 answers
  • Can anyone help please!!!
    12·1 answer
  • The answer to a problem or an equation is what word
    13·1 answer
  • If 5 bags weighs the same as 3 blocks how many blocks will 4 bags weigh
    5·2 answers
  • . The Bakers Dozen bakery sells apple, cherry, and pumpkin pies.Yesterday, the bakery sold 14 more apple pies than cherry pies a
    5·2 answers
  • .A town fair charges $6 for general
    15·1 answer
  • Franco bought 2 cans of paint and 1/2 of a pint of special paint additive formulated to reduce
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!