1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dahasolnce [82]
2 years ago
8

F(x)=3.7-2x

Mathematics
1 answer:
Luda [366]2 years ago
5 0

Answer:

C) h(x)=-1.3-1.75x

Step-by-step explanation:

f(x)=3.7-2x  

g(x) = 0.25x-5

f(x) + g(x) =3.7-2x   + 0.25x-5

Combine like terms

              = -1.75x - 1.3

You might be interested in
What is the volume of a brick that is 20.3 cm long, 8.9 cm wide, and 5.7 cm high?
Anvisha [2.4K]

Answer:

1029.819

Step-by-step explanation:

20.3 * 8.9 * 5.7 = 1029.819

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lesson 8.3 Example 1 Problems
Vlada [557]

Answer:90% because 46% out of 50 is 90

Step-by-step explanation:

have a great day <3

(if i get this wrong im so sorry :(

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
an art teacher has 28 students in her first period class and 24 in her second period class if almost 30 of the students in these
tatiyna

Answer:

im not sure if this answer is correct but i think its 22

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jane has a pre-paid cell phone with Splint. She can't remember the exact costs, but her plan has a monthly fee and a charge for
yan [13]

Answer:

The costs of the plan are $0.15 per minute and a monthly fee of $39

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the number of minutes used

y ----> is the total cost

step 1

Find the slope of the linear equation

The formula to calculate the slope between two points is equal to

m=\frac{y2-y1}{x2-x1}

we have the ordered pairs

(100,54) and (660, 138)

substitute

m=\frac{138-54}{660-100}

m=\frac{84}{560}=\$0.15\ per\ minute

step 2

Find the equation of the line in point slope form

y-y1=m(x-x1)

we have

m=0.15\\point\ (100,54)

substitute

y-54=0.15(x-100)

step 3

Convert to slope intercept form

Isolate the variable y

y-54=0.15x-15\\y=0.15x-15+54\\y=0.15x+39

therefore

The costs of the plan are $0.15 per minute and a monthly fee of $39

6 0
3 years ago
Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $18.96. What is the unit cost per tube of lip gloss?
bogdanovich [222]
Divide the total # of lip gloss Ayesha bought by the total cost.

24/$18.96
=$1.26582278 If the unit cost is rounded to the hundreths, it'll be $1.27.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4ax+by=3 , 6ax+5by=8
    10·1 answer
  • Which of the following pairs of organisms compete with each other for food?
    6·2 answers
  • Factor completely 169x2 − 64.
    5·2 answers
  • Find the area of the shaded region. With steps
    7·1 answer
  • Luna observed that in the last 12 issues of "Rise Over Run Weekly," 384 of the 960 pages contained an advertisement.
    15·2 answers
  • Will mark brainliest and thank you!! Extra points!!
    8·1 answer
  • Help with graph pleaseeeeb​
    5·1 answer
  • Which equation represents the situation? A university charges a $100 application fee and $720 per month tuition
    9·1 answer
  • HELP HELP HELP HELP I’ll give brainliest
    8·1 answer
  • Find 14÷12 . Write your answer as a fraction in simplest form.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!