1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semmy [17]
2 years ago
7

A certain brand of crackers costs $2.89 for 12.4 ounces.

Mathematics
1 answer:
Mashcka [7]2 years ago
4 0

Answer:

the unit rate is $0.23 per ounce.

Explain:

to fine the unit rate, you have to take the price and divide it by the weight, or whatever the other thing is.

so you would take 2.89 divided by 12.4. after dividing, you would get 0.2

You might be interested in
Find f-1(x) if f(x)=2x+1
Mila [183]

Answer:

{f}^{ - 1} (x) = (2x + 1) ^{ - 1}  \\  \\ {f}^{ - 1} (x) =  \frac{1}{2x + 1}

I hope I helped you^_^

3 0
2 years ago
A meat pie contains chicken and turkey in the ratio 4: 1. The pie contains 200g of chicken.
tatyana61 [14]

How much turkey is in the pie?

The mass of the turkey in the pie is 1/4 of the weight of the chicken

200/4 = 50 grams

5 0
2 years ago
Simplify the ratio: 2:1 1/2
yKpoI14uk [10]

1/2 is the simplified version

8 0
3 years ago
Consider the Fourier sine series of each of the following functions. In this exercise do not compute the coefficients but use th
tekilochka [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Choose the correct answer.
kykrilka [37]

Answer:

a_23 = 5

Step-by-step explanation:

The row is the first number so in a_23 The row is a 2

The column is the second number so the column is 3

The second row is 3 9 5 1

The third column number would be 5

The answer is a

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me on this???? <br> Estimate 24% of 60
    7·2 answers
  • Help me for 5 and 6???????
    11·2 answers
  • Please help guys thank you!
    15·1 answer
  • Find the product of 275 and 938
    12·2 answers
  • How would the shape of the distribution change if the salesman decides to also deal in cars priced under $5,000 and in cars pric
    12·1 answer
  • Production of passenger cars in Japan increased from 3.94 million in 1999 to 6.74 million in 2009. What is the geometric mean an
    14·1 answer
  • From 200 feet away, the angle of elevation to the top of a building is 36°. Find the height of
    14·1 answer
  • How do you represent real-world problems involving ratios and rates with tables and graphs?
    10·1 answer
  • What is the answer to this?
    14·1 answer
  • Let f= {(1,2),(2,3),(3,5),(4,7)}<br><br> What is f ⁻¹ ∘ f
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!