A certain brand of crackers costs $2.89 for 12.4 ounces.
1 answer:
Answer:
the unit rate is $0.23 per ounce.
Explain:
to fine the unit rate, you have to take the price and divide it by the weight, or whatever the other thing is.
so you would take 2.89 divided by 12.4. after dividing, you would get 0.2
You might be interested in
Answer:
b
Step-by-step explanation:
Mean: 116
Median: 115
Mode : 114
Hope this helps!
Answer:
n = -2
Step-by-step explanation:
6n = 2n-8
4n = -8
n = -2
Answer:
12kg=7.68
1.5=87
Step-by-step explanation:
I found the cost per kg
4/16 in simplest form is 1/4 because 4 goes into 4 1 time and 4 goes into 16 4 times