1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semmy [17]
3 years ago
7

A certain brand of crackers costs $2.89 for 12.4 ounces.

Mathematics
1 answer:
Mashcka [7]3 years ago
4 0

Answer:

the unit rate is $0.23 per ounce.

Explain:

to fine the unit rate, you have to take the price and divide it by the weight, or whatever the other thing is.

so you would take 2.89 divided by 12.4. after dividing, you would get 0.2

You might be interested in
115 = 20 + 2.5x<br> Answers <br> X= 38 <br> X= - 37/38
KIM [24]
The answer would be X=38
7 0
3 years ago
If f(x)=x+3 and g(x)= x^2 -4 find the expression for g(f(x))
Maksim231197 [3]

Answer:g(f(x))= x^2 +6x+5

Step-by-step explanation:

g(f(x))= x^2 -4

g(f(x))= (x+3)^2 -4

g(f(x))= (x+3)(x+3) -4

g(f(x))= x^2 +6x+9-4

g(f(x))= x^2 +6x+5

4 0
3 years ago
Factor completely 4x2 + 25x + 6
xxTIMURxx [149]
(4x+1)(x+6). 
Is this what you're looking for.
8 0
3 years ago
Subtract 4 from n then multiply by 6
geniusboy [140]

Answer:

multiply 4 and 6 and the answer should be n-24

Step-by-step explanation:

n-4*6

n-24

3 0
3 years ago
A company rents out 15 food booths and 22 game booths at the county fair. The fee for a food booth is $100 plus $9 per day. The
Tasya [4]
I'm not completely sure about this answer but here is what I got: 100•15=1500 for one day of the food booth. 50•22=1100 one day for the game booth. 1500+(x9) and 1100+(x8). (1500+x)+(1100+x)=x
8 0
3 years ago
Other questions:
  • In which expression should the exponents be multiplied?
    14·1 answer
  • Which size can of soup shown in the table has the lowest unit price? ​
    8·2 answers
  • Suppose A= {5,6,8,10,12} and B= {8,9,12,13,14} <br><br><br><br> What is AunionB?
    13·1 answer
  • A 10 pound box of apples costs 12.50. Write the ratio of cost to number of pounds as a fraction. Then find an equivalent fractio
    8·1 answer
  • Please help me please
    12·1 answer
  • Which polynomial represents the sum below?
    12·1 answer
  • Please solve!!! <br> In a hurry!
    12·1 answer
  • Rani has 160 DVDs 35 % of her DVDs are thrillers . 2/5 of her DVDs are comedies . The rest of her DVDs are science fiction . How
    8·1 answer
  • Rea Calculations
    11·1 answer
  • Jack and his partner went to a party where four other couples were present. Every person shook hands with everyone else (other t
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!