Marie, Shelia, and Martha bought snacks for a girl's sleepover. They each bought the items shown in the following table at the l
ocal convenience store:
Number of bags of chips, Number of liters of pops, Number of chocolate bars, Cost
2 2 1 $9.25
3 4 1 $14.50
1 3 3 $12.00
Calculate the unit price of each snack purchased by the girls
1 answer:
Using a system of equations, it is found that the unit prices are:
- $2.25 for a bag of chips.
- $1.50 for a liter of pop.
- $1.75 for a chocolate bar.
For the system:
- x is the unit price of a bag of chips.
- y is the unit price of liter of pop.
- z is the unit price for a chocolate bar.
From the table, the equations are:



Replacing the <u>first equation on the second and the third:</u>









Since
:




Then:


The unit prices are:
- $2.25 for a bag of chips.
- $1.50 for a liter of pop.
- $1.75 for a chocolate bar.
A similar problem, also solved using a system of equations, is given at brainly.com/question/14183076
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
=
=36
(OR)
3(
)=3(4)=12
Its depend on your sentence structure, what u r asking!!
Answer:
Bertie Bee's Carpet Cleaners
Answer:
D
Step-by-step explanation:
8x-19=-3x-41
+3x +3x
11x-19=-41
+19 +19
11x=-22
÷11 ÷11
x=-2
5n =70
5 x 14 = 70
hope this helped :)