1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
3 years ago
7

Marie, Shelia, and Martha bought snacks for a girl's sleepover. They each bought the items shown in the following table at the l

ocal convenience store:
Number of bags of chips, Number of liters of pops, Number of chocolate bars, Cost
2 2 1 $9.25
3 4 1 $14.50
1 3 3 $12.00

Calculate the unit price of each snack purchased by the girls
Mathematics
1 answer:
creativ13 [48]3 years ago
4 0

Using a system of equations, it is found that the unit prices are:

  • $2.25 for a bag of chips.
  • $1.50 for a liter of pop.
  • $1.75 for a chocolate bar.

For the system:

  • x is the unit price of a bag of chips.
  • y is the unit price of liter of pop.
  • z is the unit price for a chocolate bar.

From the table, the equations are:

2x + 2y + z = 9.25

3x + 4y + z = 14.50

x + 3y + 3z = 12

Replacing the <u>first equation on the second and the third:</u>

z = 9.25 - 2x - 2y

3x + 4y + z = 14.50

3x + 4y + 9.25 - 2x - 2y = 14.50

x + 2y = 5.25

x = 5.25 - 2y

x + 3y + 3z = 12

x + 3y + 3(9.25 - 2x - 2y) = 12

-5x - 3y = -15.75

5x + 3y = 15.75

Since x = 5.25 - 2y:

5(5.25 - 2y) + 3y = 15.75

-7y = -10.5

y = \frac{10.5}{7}

y = 1.5

Then:

x = 5.25 - 2y = 5.25 - 2(1.5) = 2.25

z = 9.25 - 2x - 2y = 9.25 - 2(2.25) - 2(1.5) = 1.75

The unit prices are:

  • $2.25 for a bag of chips.
  • $1.50 for a liter of pop.
  • $1.75 for a chocolate bar.

A similar problem, also solved using a system of equations, is given at brainly.com/question/14183076

You might be interested in
The length of an arc is 18cm and the radius of the circle is 6cm. What is the radian
ruslelena [56]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Radian= arc/radius

18/6=3

6 0
3 years ago
Hello!!!! :) please help with this math problem! thank u so much!!!! i really appreciate it &lt;3
Morgarella [4.7K]

Answer:

AGREE!

Step-by-step explanation:

"I agree with Lin, she used the correct formula to get this answer"

3 0
3 years ago
If an electric hair dryer uses 2,400 j of energy in 2s, what is its power?
AnnyKZ [126]
4800 j ya que lo valoras por segundos no por minutos y lo vas a sumar una vez con la misma cantidad que te dio

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
According to the diagram, which are congruent? Check all
adell [148]
I believe it’s AB AND DF, ZBAC = ZDEF
4 0
3 years ago
CAN SOMEBODY PLEASE HELP? I WILL GIVE BRAINLIEST!!
IceJOKER [234]

Answer:0

Step-by-step explanation:2≠8,10 so we use the bottom formula. We get 4 - 6 + 2=0

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Your drawer has 5 pairs of black socks, 4 pairs of gray socks, 2 pairs of white socks, 1 pair of brown socks, and 1 pair of blue
    8·1 answer
  • The measure of each interior angle of a regular 56-gon. round to the nearest tenth
    13·2 answers
  • Two ants start at the origin of the rectangular grid shown above where each unit represents an inch. They roam around in differe
    6·1 answer
  • 3. What are the first four terms of the sequence represented by the expression n(n-1) - 4?
    14·1 answer
  • 25,000 Ib = ________T​
    6·2 answers
  • The imaginary number i raised to the power of 38 simplifies to
    14·2 answers
  • Factor -2x^3+8x^2-8x​
    5·1 answer
  • 1. By definition, sea level has an elevation of zero. Denver, Colorado is called "The Mile High
    6·1 answer
  • 7(3+5) = 8 + ___<br><br> What number or expression could fill in the blank that would make this true
    11·2 answers
  • Two trains leave stations 396 miles apart at the same time and travel toward each other. One train travels at 80 miles per hour
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!