1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
2 years ago
7

Marie, Shelia, and Martha bought snacks for a girl's sleepover. They each bought the items shown in the following table at the l

ocal convenience store:
Number of bags of chips, Number of liters of pops, Number of chocolate bars, Cost
2 2 1 $9.25
3 4 1 $14.50
1 3 3 $12.00

Calculate the unit price of each snack purchased by the girls
Mathematics
1 answer:
creativ13 [48]2 years ago
4 0

Using a system of equations, it is found that the unit prices are:

  • $2.25 for a bag of chips.
  • $1.50 for a liter of pop.
  • $1.75 for a chocolate bar.

For the system:

  • x is the unit price of a bag of chips.
  • y is the unit price of liter of pop.
  • z is the unit price for a chocolate bar.

From the table, the equations are:

2x + 2y + z = 9.25

3x + 4y + z = 14.50

x + 3y + 3z = 12

Replacing the <u>first equation on the second and the third:</u>

z = 9.25 - 2x - 2y

3x + 4y + z = 14.50

3x + 4y + 9.25 - 2x - 2y = 14.50

x + 2y = 5.25

x = 5.25 - 2y

x + 3y + 3z = 12

x + 3y + 3(9.25 - 2x - 2y) = 12

-5x - 3y = -15.75

5x + 3y = 15.75

Since x = 5.25 - 2y:

5(5.25 - 2y) + 3y = 15.75

-7y = -10.5

y = \frac{10.5}{7}

y = 1.5

Then:

x = 5.25 - 2y = 5.25 - 2(1.5) = 2.25

z = 9.25 - 2x - 2y = 9.25 - 2(2.25) - 2(1.5) = 1.75

The unit prices are:

  • $2.25 for a bag of chips.
  • $1.50 for a liter of pop.
  • $1.75 for a chocolate bar.

A similar problem, also solved using a system of equations, is given at brainly.com/question/14183076

You might be interested in
What is the value of 3x squared when x = 2?
KonstantinChe [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

(3x)^{2}=(3(2))^{2} =36

(OR)

3(x^{2})=3(4)=12

Its depend on your sentence structure, what u r asking!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bertie Bee's Carpet Cleaners charge $1.22 per square foot to clean carpets. Millie Mott's Carpet Cleaners charge $9.50 per squar
Crank

Answer:

Bertie Bee's Carpet Cleaners

6 0
2 years ago
Which of the following is most likely the next step in the series?<br>​
tankabanditka [31]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Solve this equation with variables on both sides- 8x-19=-3x-41 Show work
Nastasia [14]
8x-19=-3x-41
+3x +3x
11x-19=-41
+19 +19
11x=-22
÷11 ÷11
x=-2
8 0
3 years ago
What times 5 equals 70?
Viefleur [7K]
5n  =70 
5 x 14 = 70
 hope this helped :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help my sister step by step show work so she can understand because I forgot how to do this stuff
    10·1 answer
  • 40% of her class is made up of girls. How many girls are in Ms. Kim's class?
    10·1 answer
  • The mean GPA for 112 residents of the local apartment complex is 1.7. What is the best point estimate for the mean GPA for all r
    13·1 answer
  • Help please hurry please
    5·1 answer
  • Given a population that meets the conditions of a normal distribution, samples taken at random will also be normally distributed
    13·1 answer
  • Lim as x goes to 0: (2sinxcosx)/(2x^2+x)=
    13·1 answer
  • A(2, -1), B(-4, -4) HELP THIS IS ALGEBRA PLEASE HELP
    9·1 answer
  • QUICK IG? GIVING BRAINLIEST TO THE PERSON WHO ANSWERS
    5·1 answer
  • Did I get this right? Please help me
    6·2 answers
  • Which of these is NOT a terminating decimal?<br> A) 1.88<br> B) 1.875 <br> C) 0.88<br> D) 0.8
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!