1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
3 years ago
13

Please help me, I need this answer in 5 minutes. Take a look at the screenshot below.

Mathematics
1 answer:
AlladinOne [14]3 years ago
6 0

Answer:

K=5

x=3.1 then y=15.5

x=2.5 then y=12.5

x=1.2 then y=6

x=0.9 then y=4.5

x=0.06 then y=0.3

x=0.02 then y=0.1

Step-by-step explanation:

0.7/0.14=5

If x is given, then multiply by five.

If y is given, then divide by five.

You might be interested in
5x+3y=3<br> slope intercept form:<br> slope of the line:<br> y-intercept of the line:
siniylev [52]

Answer:y=-5/3x+1

-5/3

1

Step-by-step explanation:you move the 5x to the right making the equation 3y=-5x + 3, then you divide everything by 3. You then find the other info by knowing y=mx+b which means m=slope and b = y intercept

4 0
3 years ago
deposits \$700 into an account that pays simple interest at a rate of 6\% per year. How much interest will he be paid in the fir
Virty [35]

Answer:

$210

Step-by-step explanation:

pnr/100

700×6×5/100

$210

5 0
3 years ago
Paul Woonan, a self employed accountant, is married and enrolls in a non-group health insurance plan. The plan costs $7,710 per
natulia [17]

In this question, we're trying to find how much Paul will pay per month in premiums.

We know that the plan costs $7,710 for a year

In order to find his premium cost per month, we need to get the total price for the year and divide it by 12, since there are 12 months in a year.

Solve:

7,710 ÷ 12 = 642.5‬0

This means that he'll pay $642.5‬0 a month.

Answer:

$642.5‬0

8 0
3 years ago
Write thThe bookstore is selling a series of 4 books for $97.50. What is the unit price for one book? Round your answer to the n
Sveta_85 [38]

Answer: $24.47

Step-by-step explanation: I don’t understand the kilometers.

8 0
3 years ago
13-12x+7x <br> Ive been trying to find the answer but i cant seem to do it right
frutty [35]
Your answer is 8x hope that helps
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Calliope bought 15 sets of mini markers to make goody bags for her party. Neon markers were $3 and metallic markers were $4. She
    7·2 answers
  • Pls help me with this
    5·1 answer
  • What is the exact circumference of a circle with a radius of 17 mm?
    7·1 answer
  • A diameter of a circle has endpoints P(-10,-2) and Q(4,6).
    8·1 answer
  • Circle the multiplication expression that does not belong based on scaling. Explain can you help me?
    8·2 answers
  • How u write an inequality for brigitte is shorter than 5 feet (brigitte height =h)
    15·1 answer
  • Please help this is soo easy. I need it for my lil sis
    5·2 answers
  • !!NEED URGENT MATH HELP!! Please help me this is due in like 30 min and I have no idea how to do it. I will name u brainliest an
    11·2 answers
  • Solve for x. Round to the nearest tenth
    13·1 answer
  • Point C is on the midpoint of a section of highway, represented by AB. If AB = 32 miles,
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!