1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr Goodwill [35]
2 years ago
6

Simplify the expression to a + bi form

Mathematics
1 answer:
Gnesinka [82]2 years ago
4 0

-√4 + √(-48) + √121 + √(-108)

= -√(2²) + √(-1 • 3 • 4²) + √(11²) + √(-1 • 2² • 3³)

= -2 + 4√3 i + 11 + 6√3 i

= 9 + 10√3 i

You might be interested in
Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
VMariaS [17]

Answer:

.52¢

Step-by-step explanation:

One apple cost 52 cents. The expression below represents the cost of an apple.

5a =2.60

5a/5= 2.60/5

a =0.52

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The acceleration function a(t) (in m/s2) and the initial velocity v(0) are given for a particle moving along a line.
klemol [59]

Answer:

A: v(t)=-t^2+4t-5

Step-by-step explanation:

Acceleration is second derivative of position, velocity is first derivative. Therefore, the velocity is the integral of acceleration.

v(t)=\int\ {2t+4} \, dt

Integrate:

-t^2+4t+C

V(0)=-5:

-0^2+4(0)+C=-5\\C=-5

Therefore, v(t):

v(t)=-t^2+4t-5

7 0
3 years ago
Which expression is represented by the model?<br> x-3<br> x+3<br> -X-3<br> -X+3
Crazy boy [7]
-x +3 i think , i hope that helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If <br><br> b + 2 = 4.6<br><br> Then what is b?
Morgarella [4.7K]
The answer is 2.6 because 2.6+2=4.6
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A restaurant earns $1073 on Friday and $1108 on Saturday. Write and solve an equation to find the amount x (in dollars) the rest
Simora [160]

Answer:

answer is $819

Step-by-step explanation:

I did 1073+1108+x/3=1000 Let me know if this is wrong please !

7 0
2 years ago
Other questions:
  • [9.06] A firecracker shoots up from a hill 150 feet high with an initial speed of 110 feet per second. Using the formula H(t) =
    15·2 answers
  • If there are 8 minutes in commercials and each one was 25 seconds long how many commercials would ther be
    10·1 answer
  • Suppose that the functions u and w are defined as follows.
    11·1 answer
  • Check all of the infinite geometric series that diverge.
    12·1 answer
  • Carl has 2 cups of flour to make cookies how many batches of cookies can you make of each batch uses 1/3 cup carl has 2 cups of
    9·1 answer
  • This year, Faaria's car is worth 22,000. If the value of Faaria's car decreases by 8%, what will her car be worth next year?
    13·1 answer
  • Who looks better ;
    14·1 answer
  • What is the x intercept of the line
    12·1 answer
  • Solve x^3 = 125/27.
    15·1 answer
  • Classify the triangle based on its angles
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!