1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
2 years ago
10

A coupon for 15% off the purchase. After the discount, the item was $150. What was the original cost of the item?

Mathematics
1 answer:
son4ous [18]2 years ago
4 0

Answer:

$172.50 was the original cost

You might be interested in
A 6 pound bag of oranges cost 6.78 What is the unit price?
oksano4ka [1.4K]

Answer:

$1.13

Step-by-step explanation:

Since 6 pound bag of oranges costs $6.78...

\frac{6.78}{6}

Now, let's divide 6.78 in to 6 to find our unit price.

\frac{1.13}{1}

Now we know 1 pound, (our unit price), costs...

$1.13

5 0
4 years ago
Find the 50th term of 15, 9, 3, -3,...
MA_775_DIABLO [31]

Answer:-32 I THINK IM NOT 100 PERCENT POSITIVE

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
If it took 8 hours to clean 12 houses how many houses could be cleaned in 12 hours
Lubov Fominskaja [6]
It takes 8 hours to clean 12 houses so that’s 8/12 to find how many hours it take to clean one house, 8/12 is equal 2/3 . So it takes 2/3 of an hour to clean one house. 2/3 times 12 equals 8. So you want to find how many houses you can clean in 12 hours. The equation is 12= 2/3x , x=18. The answer is 18 houses. Check the work cus I sure didn’t lol, hope this helps
4 0
3 years ago
Each exterior angle of a regular polygon is 24º.<br>How many sides does the polygon have?​
valina [46]

Answer: 360 / 24 = 15

Step-by-step explanation :

Since the sum of the exterior angles is always 360 degrees, if you divide 360 degrees by 24 degrees you get 15 which is the number of equal exterior angles and therefore 15 vertices and sides to the polygon.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cassie is a half pound of sugar in her cabinet her cake recipe calls for two tenths of a pound of sugar how many cakes can she m
mamaluj [8]
The information's given in the question should be very minutely checked. Based on those given information's the answer to the question can easily be deduced.
Amount of sugar in the cabinet of Cassie = 1/2 pound
Amount of sugar required by Cassie to make her cake recipe = 2/10 pound
                                                                                                   = 1/5 pounds
Then
The number of cakes that Cassie can make = (1/2)/(1/5)
                                                                        = 5/2
                                                                        = 2 1/2
So from the above deduction we can easily conclude that Cassie can make a total of 2 cakes with the sugar she has and there will still be some sugar left.
7 0
4 years ago
Other questions:
  • Dose anybody know how to do this
    9·2 answers
  • A standard deck of cards is made up of four suits: diamonds, spades, hearts, and clubs. What is the probability that you draw a
    11·2 answers
  • Giving 50 points to anyone who answers these 2 questions im having trouble with! (3 and 4)
    12·2 answers
  • An elevator travels 310 feet in 10 seconds. At that speed, how far can't his elevator travel in 12 seconds?
    6·1 answer
  • a photo masured 15cm by 10cm andbis put in a frame that measures 25cm by 20cm calculate the are of the space between the photogr
    7·1 answer
  • What function is the square root parent function, F(x) = <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7Bx%7D" id="TexFormula1" titl
    8·2 answers
  • Which function is equivalent to (x)=-7(x+4)2-1?
    14·1 answer
  • 15. Solve for the specified variable:<br> -<br> х<br> +<br> 7 8<br> - 10; for y.
    12·1 answer
  • Let f(x)=2x-1 and g(x)=1/x. Find the value of f(g(7))
    5·1 answer
  • The sum of a number, n, and a number 5 is larger than it is 41. Which of the following equations could be used to solve for the
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!