1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
2 years ago
5

Find the slope of the line that goes through the given points (-4,11) (-12,-1)

Mathematics
1 answer:
Ira Lisetskai [31]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Use the slope formula to find the slope of a line given the coordinates of two points on the line. The slope formula is m=(y2-y1)/(x2-x1)

so it would be

11-(-1)/12--4)

which would be

12/16

to simplify that it is 3/4

You might be interested in
PLEASE HELP!!!!! HURRY
svp [43]
Its c first find area of the whole thing with piece cut out.(240) then of the cut out piece (12) 240-12=228 C
7 0
3 years ago
A 34-inch piece of wood is 2.4% of a longer piece of wood. How long is the longer piece of wood? Show your work. You can use pro
riadik2000 [5.3K]
Think of this as a proportion: 2.4 is to 100, as 34 is to L ("L" for "Long piece.")

Cross multiply to get 2.4 L = 3400, then divide both sides by 2.4 to be left with

L = 3400/2.4, so

L = 1416.666...

So the longer piece of wood is 1,416.66... inches long.

Hope this helps!!:)
8 0
2 years ago
Leroy took a trip to Alaska. His airfare was $243 and he spent $72 each day while
Aleks04 [339]

Answer:

Total cost of the trip = 243 + 72x

Step-by-step explanation:

Cost of airfare = $243

Amount spent per day = $72

Which expression can he use to help him find the cost of the trip?

Let

x = number of days spent in Alaska

Total cost of the trip = Cost of airfare + (Amount spent per day * number of days spent in Alaska)

= 243 + (72 * x)

= 243 + 72x

Total cost of the trip = 243 + 72x

If he spent 4 days on the trip

Total cost of the trip = 243 + 72x

= 243 + 72(4)

= 243 + 288

= $531

4 0
2 years ago
300/15 gallons. Find the unit rate
lord [1]

Answer:

20 gallons

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
PLEASE HELP MEEEE
kow [346]

Answer:

23,500

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Why is the product of two rational numbers always rational? select from the drop-down menus to correctly complete the proof?
    9·1 answer
  • How to solve a+5=-5a+5
    14·2 answers
  • What is the common ratio in the sequence 6 12 24 48 96<br> A-2<br> B2<br> C6<br> D1/2
    14·2 answers
  • Which of these is equivalent to 3π/5 rad ? A) 108° B) 150° C) 216° D) 300°
    11·1 answer
  • LOTS OF POINTS!!! PLEASE ANSWER IT
    5·2 answers
  • The range of the function y=secx-2 is all reals except<br><br> -1 1 -3 -2
    12·1 answer
  • What is the area of the figure?<br> Enter your answer in the box.
    8·2 answers
  • draw a line representing the rise and a line representing the run of the line. State the slope of the line in simplest form
    13·1 answer
  • If a car is traveling at 80 feet/second with 22 inch tires, how fast are the tires spinning in revolutions per second?
    7·1 answer
  • REVIEW HELP PLS
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!