1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
2 years ago
9

Henry was thinking of a number Henry halves it and gets a an answer of 12.4 what was the original number

Mathematics
1 answer:
jeka942 years ago
3 0
Answer: 24.8
Explanation: If Henry is halving a number, that means he's dividing it by 2, getting two halves. You would get the original number by undoing that division, or multiplying the product by 2.
2 x 12.4 = 24.8
You might be interested in
0+5=?<br><br> I need help I’m in a test
3241004551 [841]
5 have a good day!!!!!
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the solution:<br> 3x + 2y = 12<br> -2x + 3y = 5
finlep [7]

Answer:

x = 3

y = 2

Step-by-step explanation:

3x + 2y = 12

-2x + 3y = 5 to find the solution we will use elimination method and for that, multiply second equation with 3 and the first equation with 2

<em>2 * 3x + 2y = 12</em>

<em>6x + 4y = 24</em>

<u>3 * -2x + 3y = 5</u>

<u>-6x + 9y = 15</u>  now find the sum of both equation:

<em>6x + 4y  </em><u>-6x + 9y</u> = 24 + 15 add like terms

13y = 39 divide both sides by 13

y = 3 now that we found the value of y we can use this to calculate the value of x

3x + 2y = 12 replace y with 3

3x + 2*2 = 12

3x + 4 = 12 subtract 4 from both sides

3x = 9 divide both sides by 3

x = 3

7 0
2 years ago
Anfernee bought 4 umbrella and 5 hats and spent between $80.00 and 100.00. Each umbrella cost the same amount. Each hat cost the
barxatty [35]

Answer:

$15, $20

Step-by-step explanation:

Let u represent the unit price of umbrellas and h the unit price of hats.

Case 1:  A. spent $80.

Then $80 = 4u + 5($4), or $80 = $20 + 4u, or $60 = 4u, or

u = $15/umbrella.

Case 2:  A spent $100.

Then $100 = 4u + 5($4), or $100 = $20 + 4u, or $80 = 4u, or

u = $20/umbrella.

The least A. could have spent on a single umbrella was $15, and the most was $20.

6 0
3 years ago
Six oranges cost $ five dollors how much does one orange cost
Yanka [14]
0.89 cents per orange. $5.34/6 = 0.89 cents.
6 0
2 years ago
What is the solution set of the following quadratic equation?
Brut [27]
The answer is AAAAAAAAAAAAAAAA
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help out anybody 10 ptsssss
    9·1 answer
  • How to use unit circle to evaluate the six trig functions of theta
    13·1 answer
  • How do you write 22.128 in expanded fraction form and decimal form
    9·2 answers
  • Can someone help prove if triangle MNP is an equilateral
    12·2 answers
  • If the supplies on shelf A are normally $7 each and the supplies on shelf B are normally $3 each, how much will you save on each
    11·1 answer
  • Doug had been working 20 hours per week at a pet store for $8.00 per hour. His pay was increased to $8.50 per hour, and his hour
    13·1 answer
  • Why do you think that slowing down is sometimes called deceleration instead of acceleration?​
    14·2 answers
  • Solve for x.<br> *x+3x+4=3+3
    13·1 answer
  • List three examples of words/phrases that describe the mathematical operation of addition. (Example "Increased by") *
    12·1 answer
  • Not a school question but, what do you think he meant by that? The ‘m-‘ part
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!