1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timofeeve [1]
2 years ago
10

The convenience store sells a 16-ounce bottle of water for $2.40 and a 28-ounce bottle of water for $2.80. Tiana wants to compar

e the unit rates to find out which is better deal. What is the cost of a 16-ounce bottle of water? Find the Unit Rate.
Mathematics
1 answer:
mezya [45]2 years ago
4 0

Answer:

The cost of 16 ounce bottle would be .15 cents per ounce = $2.40

Step-by-step explanation:

2.40/16= .15

2.80/28= .10

You might be interested in
Add.<br><br> Express your answer in simplest form.<br> 2/9 + 4/9
timama [110]

2/9+4/9=6/9=2/3

Your answer is 2/3.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
When the fraction below is written as a repeating decimal, which digits are repeating?
kaheart [24]
A, 63. If you put in into the calculator, you divide 7 by 11 and you get an answer with a repeating decimal of 6 and 3.
8 0
3 years ago
Order the lengths of the sides of ABC from greatest to least.
deff fn [24]
Greatest To Least 1. AC 2. BC 3. AB
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help, 20 points. Answer choices in the photo
NeTakaya

Answer:

4.4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given these 2 map diagrams which is a function and why?
sergiy2304 [10]
The first one cause no input have more than one output.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Easy points scored<br><br><br> Hints<br> PCM=35<br> APC is not equal to 105, 35
    9·1 answer
  • the price of a 14 oz box of crackers is $2.94. the price of a 20 oz box is $3.60. what is the difference in price per ounce ?​
    10·2 answers
  • Can someone please help me?!!? I don't know how to do this and I need help right now
    12·1 answer
  • PlZ HELP I WILL GIVE BRAINLIST!!!!How can you write the expression 2-(p+6) in words
    13·1 answer
  • What is the value of y in the triangle ?
    6·1 answer
  • 6. Which expression is equivalent to -21 + 28x? *
    14·1 answer
  • On the map of a town, 1 cm represents 6 miles. Find the distance represented by 4.5 cm
    11·1 answer
  • Help me please please
    9·1 answer
  • Hi whats the answer<br> √548
    12·1 answer
  • A machine has three components A, B and C. The probability of A working is 7/10. If A is working, the probability of B working i
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!