1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valina [46]
3 years ago
13

Nine less than the product of 4 and a number is 23

Mathematics
2 answers:
borishaifa [10]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

4x - 9 = 23

4x = 32

x = 8

the number is 8.

alex41 [277]3 years ago
6 0
<h3><u>Question</u><u>:</u><u>-</u></h3>

nine less than the product of 4 and a number is 23.

<h3><u>Answer</u><u>:</u><u>-</u></h3>

x = 8

<h3><u>Explanation</u><u>:</u><u>-</u></h3>

nine less than the product of 4 and a number is 23 → 4x - 9 = 23

=> 4x - 9 = 23

=> 4x = 23+9

=> 4x = 32

=> x = 32/4

=> x = 8

-----------------------------------------------------------

substituting x = 8 in the equation,

=> 4(8) - 9 = 23

=> 32-9 = 23

=> 23 = 23 ( varified )

You might be interested in
Answer this. please.
Vesnalui [34]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

I would say D because youre trying to find red and blue so green and brown dont matter to the problem. If 12÷6= 2 then. do 60÷2=30 so they can be drawn about 30 times

3 0
3 years ago
Which one is it?‼️‼️
vaieri [72.5K]
C is the correct answer I had this question before
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 5(d+1)
timurjin [86]

the answer you are looking for is 5d+5

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Armando read 20 pages of his 200-page book in 4 hours. At this rate, how long will it take him to read the entire book? (5 point
denis-greek [22]
The answer is B:40 hours. You take 200 divided by 20 to get 10 (the amount of 20 page sections he needs to read) and then multiply 10 by 4 (the speed he reads).
7 0
3 years ago
In 3 apples cost 48¢ , how many dozen apples can be bougth for $3.84?
inn [45]
Ok so let’s do .48/3 then divide 3.84 by our answer to get 24
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which is an irrational number?
    6·1 answer
  • Which means the sum of w and 3.4 is greater than or equal to 10.5
    13·1 answer
  • Please Help...Anyone? I am revising for a test tomorrow, so please explain how you get the answer, too.. The ratios of the ages
    15·1 answer
  • The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
    15·1 answer
  • I need help as fast as possible
    6·1 answer
  • Can someone please help me? :)
    9·1 answer
  • A city bus driver says the number of miles to gallons of gas for his bus can be represented by the ratio 12 : 4. How many miles
    6·1 answer
  • A computer repair shop charges a flat rate of $50 plus $35 per hour spent repairing each computer. Let H be the number of hours
    9·1 answer
  • URGENT: (TIMED) Determine the equation of the circle graphed below.
    6·1 answer
  • Find the derivative of the problem below and show your work
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!