1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lidiya [134]
2 years ago
5

-4.67 + (5.24 – ) – ( + 7.98) = 13.26

Mathematics
1 answer:
Vadim26 [7]2 years ago
8 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help will give the brain crown or whatever it is!!!
dolphi86 [110]

Answer:

A will be 5 and B will be 25

8 0
2 years ago
For a production of sweeney todd in las vegas, orchestra seats cost $42 and mezzanine seats cost $25. if a group of 14 people sh
Lesechka [4]

Answer: 8 orchestra seats and 6 mezzanine seats.

Step-by-step explanation:

Let be "o" the number of orchestra seats they bought and "m" the number of mezzanine seats they bought.

Set up a system of equations:

\left \{ {{42o+25m=486} \atop {o+m=14}} \right.

You can apply the Substittution Method to solve the system of equations:

1. Solve for "o" from the second equation:

o=14-m

2. Substitute it into the first equation and solve for "m":

42(14-m)+25m=486\\\\588-42m+25m=486\\\\-17m=-102\\\\m=\frac{-102}{-17}\\\\m=6

3. Substitute the value of "m" into o=14-m and evaluate, in order to find the value of "o". This is:

o=14-6\\\\o=8

4 0
3 years ago
A survey found that one out of five Americans says he or she has visited a doctor in any given month. If 10 people are selected
slavikrds [6]
32
I took the test
On
Ed
Gen
Unity
6 0
3 years ago
Where did you get the 165?
saw5 [17]

Answer:

There is not enough information to tell the answer to this problem.

Step-by-step explanation:

sorry

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
3. Lonnie has a gift card worth $600 for a local entertainment store. Movies cost $20 each and newly released video games cost $
Mandarinka [93]

Answer:

8 movies and 6 video games

<em></em>

Step-by-step explanation:

Given

Gift\ Card = \$600

Movies =\ $20

Video\ Game = \$50

Minimum\ Items = 13

Required

Determine the items Lonnie can afford

To solve this question, we make use of trial by error method by taking the options one at a time:

Option 1: 6 movies and 4 video games

<em>This option can not be considered because the number of items is not up to the minimum Lonnte must purchase.</em>

<em />

Option 2: 14 movies and 7 video games

Cost = 14 * \$20 + 7 * \$50

Cost = \$280 + \$350

Cost = \$630

<em>This option can not be considered because the cost of purchase is greater than Lonnte's worth of Gift card.</em>

<em />

Option 3: 2 movies and 10 video games

<em>This option can not be considered because the number of items is not up to the minimum Lonnte must purchase.</em>

<em />

Option 4: 8 movies and 6 video games

Cost = 8 * \$20 + 6 * \$50

Cost = \$160 + \$300

Cost = \$460

Hence, the correct option is <em>8 movies and 6 video games </em>

4 0
2 years ago
Other questions:
  • You have found a pair of shoes that you want to buy online.Zappo's has the shoes for 49.99 and you have a coupon for 20
    14·1 answer
  • How much greater is 77353 then 70700
    10·2 answers
  • What is 8 times the sum of 7 and 6
    6·2 answers
  • the ratio of high school students who were homeschooled to those who attended other schools was three to seven. if there were 90
    8·1 answer
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • Given 3x+y=1
    12·1 answer
  • Is this right besties ? I’m doing a package because my schools shutdown :((
    8·1 answer
  • G(x)=x2-4x-5 find domain
    5·1 answer
  • Match the following items.
    14·1 answer
  • Someone help me please!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!