1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
2 years ago
5

Which of these expressions is equal to 1?

Mathematics
2 answers:
9966 [12]2 years ago
6 0
2/8 + 1/4 + 1/2 is equal to 1. Brainliest?
kykrilka [37]2 years ago
3 0

Answer: 2/8+1/4+1/2

Step-by-step explanation: I think the correct answer is 2/8+1/4+1/2, because 3/4+2/3+1/2=1 11/12. 1/4+1/2=3/4. 5/3+1/6+1/3=2 1/6.

You might be interested in
31q=93 what is the value of q​
valentina_108 [34]
Q= 31/1 I might be wrong but I’m not sure
7 0
3 years ago
PLEASEE HELPP IM SO STUPID IDK HOW TO SOLVE THIS ILL GIVE U POINTD AND BRAINLIEST PLEASEEEEEE
scZoUnD [109]

Answer:

3 gallons I am in math club believe it or not

6 0
3 years ago
What is the slope of this line?
Marysya12 [62]

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

rise: 1, run: 4

4 0
3 years ago
Is each question Statistical or Not statistical to classify each question.
wariber [46]
Q 1. 1,776 and  1,396

q 2. 1,250

q 3. 3.5 million
7 0
3 years ago
How can you compare prices at two different stores by finding the constant of proportionality
dimaraw [331]

Answer:

The constant of proportionality gives you the price per unit at each store.

Step-by-step explanation:

If you assume that the price (y) is directly proportional to the amount (x) you get, the formula is

y = kx

where k is the constant of proportionality.

k = y/x

k has the units of cost per unit, for example, dollars per ounce.

The fewer the dollars per ounce, the better the deal you are getting.

If store A offers apple sauce at $1.29 for 25 oz and Store B offers apple sauce at $2.89 for 50 oz, which is the better deal?

At store A, k = $1.29/25 oz = $0.052/oz or 5.2¢/oz

At store B, k = $2.89/50 oz = $0.058/oz or 5.8¢/oz

The apple sauce is cheaper at Store A.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the zeros of the polynomial function? f(x)=x^4−4x^3−22x^2+4x+21
    11·1 answer
  • If f(x)= |x-3|, f(3)=
    14·2 answers
  • How many tens arein 290
    10·1 answer
  • What's the slope of<br> (4,5) &amp; (-1,-5)<br> helppppp
    12·2 answers
  • Jack is investing $3,000 into an account
    5·1 answer
  • In the figure below, secant PQ intersects the circle at R and secant SQ intersects the circle at point T. What is the value of z
    14·1 answer
  • PLS FAST In a right triangle, angle A and angle B are acute, find the value of sinB given tanB=4/3.
    10·1 answer
  • Convert 5/8 into a decimal
    14·1 answer
  • Help pleaseeeee confused
    11·2 answers
  • The area of a rectangle is 2x (length + breadth) true or false
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!