1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
13

I have a signed contract with one company this company sold my contract to another company that did the work and it wasn't done

right I can't get the company that did the work to repair the damages who's responsible for the contract .

Business
1 answer:
schepotkina [342]3 years ago
7 0
In specifics, it depends on the written up sales contract that the first company arranged with the one that did the work. But personally, I'd blame the second company. Personal opinions don't matter when it comes to legal matters though.. sorry.
You might be interested in
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Mike Karanikolas wants to enter the French market with his usual strategy of using influencers. Two influencers are considered t
ratelena [41]

Answer:

A) Based on NPV, Mike will choose 2nd influencer.

B) Based on IRR, Mike will choose 2nd influencer.

Explanation:

See images to get the appropriate answer:

3 0
3 years ago
Anthony is deciding between different savings accounts at his bank. He has four options, based on how frequently interest compou
GaryK [48]

Answer: D) Daily Compounding

Explanation:To earn as much interest as possible, Anthony should open a savings account that earns compound interest and has the highest interest rate.

Daily compounding is compounded every day, hence Anthony will get the best rate of return on his interest with this.

7 0
2 years ago
Suppose that your colleague has accidentally spilled coffee on his laptop and the file containing your firm\'s cost data has bee
Wittaler [7]

Solution:

Q      MC       FC      VC     TC      AFC     AVC     ATC

0       NA       50        0       50       NA      NA       NA

1        50      50       50      105       50       50      105

2        19       50      64       104       20       32       52

3       85        40      149      189    13.33    49.67  63.00

4      223       40      372     412       10        93        103  

TC=FC+VC

FC=40

VC=TC-FC

MC=change in TC

AFC=FC/Q

AVC=VC/0

ATC=TC/0

a) TC when 0=0 = 40 because FC = 40 remains constant and the firm still incurs a total cost equal to its FC when it produces zero output.

b) MC for first unit = 45

c) ATC of 3rd unit = 63

d) AVC for 4th unit = 93      

6 0
3 years ago
30. Server virtualization involves:
Alex

Answer:

Partitioning a physical server into smaller virtual servers.

Explanation:

Basically, rather than having a physical hardware within the company to store information, server virtualization allow companies to store that information on a hosted offsite server

By doing this, company can obtain several benefits, such as:

- the companies could reduce cost by using less hardware.

- The company could recover data faster in case there is some sort of disaster that destroyed their office

- The server can be set up faster compared to physical server

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A landowner validly conveyed a small office building to the green party "as long as they use it for operating quarters until the
    6·2 answers
  • Last year, wesson company sold 10,000 units of its only product. if sales increase by 12% in the current year, how will unit var
    5·2 answers
  • The state of the economy alone can predict how the financial market will perform.<br> True<br> False
    12·1 answer
  • Meredith inc. is a manufacturer of art supplies. the company has announced plans to enter into an equity strategic alliance with
    8·2 answers
  • 18. Information gained by applying someone else's survey information to your business is called A. potential customer sourcing.
    14·2 answers
  • Ken just purchased new furniture for his house at a cost of $16,700. The loan calls for weekly payments for the next 6 years at
    11·1 answer
  • When all the terms of a contract are specifically set forth, the resulting
    13·2 answers
  • Portfolio Tosi z czerwonego krzesla​
    15·1 answer
  • Which of the following is involved in organizing an outline?
    8·2 answers
  • Assume that Swiss investors have francs available to invest in securities, and they initially view U.S. and British interest rat
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!