1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alex41 [277]
2 years ago
6

90+(x+5)+(2x-2)=180 Will you please help me solve this

Mathematics
2 answers:
pshichka [43]2 years ago
7 0

Answer:

29 is the answer.

Step-by-step explanation:

90 + (x + 5) + (2x - 2) = 180

=> 90 + x + 5 + 2x - 2 = 180

=> 93 + x + 2x = 180

=> 3x = 180 - 93

=> 3x = 87

=> 29

Therefore, 29 is the answer.

Zepler [3.9K]2 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

  • 90 + (x + 5) + (2x - 2) = 180
  • x + 5 + 2x - 2 = 180 - 90
  • 3x + 3 = 90
  • 3x = 87
  • x = 29
You might be interested in
20 pounds of potatoes cost $8.00, How much does 1 pound cost?​
quester [9]

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

20 pounds = $8.00

1 pound = $8.00÷20

1 pound = $0.40

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given the following two solids. Complete the following prompts using complete sentences. Write a hypothesis that compares the vo
Bess [88]

Now, there are many types of solids. Hypothesis can be stated as there is a significant discrepancy between solid one from the other sold. Moreover, if the results seems to support the hypothesis then it is somehow reliable and accurate.Thank you for your question. Please don't hesitate to ask in Brainly your queries. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sweater that regularly sold for $52 is now on sale at 30% off. What is the sale price?
gulaghasi [49]

Answer:

Step-by-step explanation:

What you have to do is set it up like this

what you have to do is

(30*52) ÷ 100=x

1664 ÷ 100= 16.64

52-16.64= 35.36

35.36 is the new sale price

3 0
3 years ago
Solving Systems by Addition method
balandron [24]
-4x+0y=-8
=> x=2
substitute 2 into either function for y
it will come out the same and u will have solution
Note, if slopes or coefficient of x are the same => no solution because lines are parallel
Follow! and give me a brainliest plz
5 0
3 years ago
Help me pweasee
lorasvet [3.4K]

Answer:

211 / 41 = 5 hours

Step-by-step explanation:

the total was 211 dollars, so you can add 25 dollars and 16 dollars together. That gives us 41 dollars. 211 divided by 41 is approximately 5 hours.

Hope it helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the numerical measures of each angle in the diagram?
    7·2 answers
  • If necessary, combine like terms. (x-10)(x-10)
    9·1 answer
  • Given the function ƒ(x )=x^2 - 5, find ƒ(7).<br><br> 49 <br><br> 2 <br><br> 44
    15·2 answers
  • Question 1 (10 points)
    9·2 answers
  • Given a cylinder with a volume of 350 cubic inches and height of 7 inches. Find B, the area of the base. Use 3.14 for pie
    5·2 answers
  • When you type your brainly password it sensors it out ********** I just tried, I never knew
    12·1 answer
  • What is the equation in slope-intercept form of the line that passes through the point (5,0) and is parallel to the line represe
    13·1 answer
  • I need help please!!!
    14·1 answer
  • A rectangle has a width of w and a length 4 more than twice the width. The perimeter is 68.
    11·1 answer
  • PLEASE HELP GIVING BRAINLIEST
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!