1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
2 years ago
10

Marty was renting a boat and wanted to get the best plan. Rental plan A charges a fee of

Mathematics
2 answers:
harina [27]2 years ago
6 0

The system of equations that represent the situation are as follows;

  • C = $50 + $25h

  • C = $10 + $35h.

According to the question;

  • Mary was trying to rent a boat and wanted to get the best plan.

  • Let C = Charged fees

  • and h = hours of rental

For Plan A:

  • Rental plan A charges a fee of
  • $50 plus $25 per hour.

  • C = $50 + $25h

For Plan B:

  • Plan B charges a fee of $10 plus $35 per hour.

  • C = $10 + $35h.

Read more on rental charges;

brainly.com/question/1503197

Novosadov [1.4K]2 years ago
4 0

Answer:

?

Step-by-step explanation:

i'm sorry  i'm just trying to get points this is my test and i need to know the answer and then i found the " Add answer ( 5 points ) and it was like calling my name so i am here now...bye

You might be interested in
51/60 as a fraction, decimal, and a percent?
raketka [301]
To get 51/60 courted to decimal you simply divided 51 by 60
7 0
3 years ago
Please help me<br><br> (both images are supposed to be together.)
Jobisdone [24]

Answer:

Proportionality,

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the approximated answer for:t{39}
WITCHER [35]
It’s 40 because it’s closer to 40 than 30
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
6.7 times 10 to the 8th power
Minchanka [31]

Answer:

670000000

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is the 10th term in the pattern with the formula 2n + 5?
mezya [45]
2(10)+5 = 25. The answer is A
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of a number w and 4 is more than -12
    6·2 answers
  • Ms.arch is paid $1250 per week but is fined $100 each day she is late to work. Ms.arch wants to make at least $3,000 over the ne
    12·1 answer
  • Honors Pre-Calc anybody? (or trig).
    9·1 answer
  • 30 POINTS for the fastest answer! What is the slope of the line that passes through the points (2,9)
    6·1 answer
  • Marshall left home biking at a constant rate of 20 mph. One hour later, it looked like it may rain, so his friend, Brett, set ou
    13·1 answer
  • How to factor out the coefficient of 9x-36
    15·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • Multiply: (2x+5)(3−4x)
    11·1 answer
  • A scale of a map indicates that “1 inch equals 55 miles”. How many miles does 8 inches represent?
    14·2 answers
  • Solve the problem below and show your work
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!