1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kakasveta [241]
2 years ago
11

! The snowfall between midnight and 6 A.M.

Mathematics
1 answer:
SpyIntel [72]2 years ago
7 0
1 foot of extra snow fell during the first half if the day
You might be interested in
What is a acute triangle and what do a acute triangle look like?​
Llana [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

this

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The total cost of 4 starfish was $7.20. Write and solve an equation to find how much one starfish cost.
Lyrx [107]

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

4x = 7.20

x = 1.80

7 0
2 years ago
If postage costs $.54 for the first ounce and $.22 for the each additional ounce, calculate the cost of mailing a 10- ounce enve
sweet-ann [11.9K]

Answer:

Hence, the total cost of mailing 10 ounces is:

$ 2.52

Step-by-step explanation:

If postage costs $.54 for the first ounce and $.22 for the each additional ounce.

i.e. cost of first ounce=$ 0.54.

Now let x denote the number of ounces after the first ounce,

Hence, the cost of x ounces=$ (0.22×x)=$ 0.22 x

Hence, the cost of mailing (x+1) ounces is: $ (0.54+0.22 x)

Now, we have to find the cost of  mailing a 10- ounce envelope.

i.e. after the first ounce we need 9 more ounces.

Hence, the total cost of mailing is calculated as:

=$ (0.54+0.22\times 9)\\\\=$ (0.54+1.98)\\\\=$ 2.52\\

Hence, cost of mailing 10 ounces is:

$ 2.52

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to
andrezito [222]

Answer:

work it step by step on paper it really helps

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Math experts only please help me
katovenus [111]
The correct answer is A. 2cm
18      2cm
---- = ----
45      5cm

hope this helps
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can somebody help and explain this plzz
    6·1 answer
  • Which sequence of transformations would result in a figure that is similar, but not congruent, to the original figure?
    11·1 answer
  • There are 2 similar triangles with a ratio of 10-40. The smaller triangle has an area of 5 what is the area of the bigger triang
    11·1 answer
  • a card is drawn from a standard deck of and a letter is chosen from the word incredible.what is the probability of drawing a kin
    11·2 answers
  • Shaquil receives total employee benefits that are 13.5% of his gross annual pay. if shaquil has a gross annual pay of $40,000, h
    7·2 answers
  • at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
    15·1 answer
  • A company manufactures acoustic guitars. The table shows the number of units that the company sold each month over a nine-month
    14·2 answers
  • Can someone help show my work HAHAHAHA its due today
    9·1 answer
  • Heron Island is a coral cay in the Great Barrier Reef. Around Heron Island (and elsewhere in Australia) there are 2 color morphs
    5·1 answer
  • Miss Kito’s car holds 18 gallons of gasoline. As she was driving, she noticed that the fuel gauge indicated that she had 1/5 of
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!