1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MissTica
2 years ago
8

Help! How Can I Determine the interval in which the function is increasing.

Mathematics
1 answer:
Anuta_ua [19.1K]2 years ago
3 0

Answer:

(2,\infty)

Step-by-step explanation:

After x=2, we see that the change in y over the change in x is positive since both variables increase with each other, so (2,\infty) is where the function is increasing.

You might be interested in
Topic 9 Review
Lesechka [4]
Merry Christmas and a happy new year
3 0
3 years ago
Need help don’t understand
seraphim [82]
1. 2x and 6y Because
y = 2x + 6
4 0
3 years ago
The volume of a cube is 125mm3. What is the length of its side?
Anastaziya [24]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

All the edges of a cube have the same length, and the volume of a cube is the length of an edge taken to the third power. So the length of the edge of a cube with a volume of 125 is 5.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many units are in a milli
Arlecino [84]

Answer:

1,000

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The sides of ABC are 30 units, 40 units, and 60 units in length. If the corresponding sides of XYZ are r times as long as the si
Inga [223]
Since each side is r times the side of ABC, then 30*r+40*r+60*r is the perimeter, which equals 130r (by separating it into r*(30+40+60) using the distributive property)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help on this. How do you find the area of this shape?
    11·1 answer
  • NEED THE HELP PLEAASE !!!
    14·2 answers
  • A 2-column table with 4 rows. Column 1 is labeled Store with entries A, B, C, D. Column 2 is labeled Advertised Bread Prices wit
    15·1 answer
  • Convert reduce to lowest terms: 75% to a fraction
    10·1 answer
  • For the equation y = 2x2 − 5x + 18<br><br> Please answer asap. Will give Brainly
    7·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • How many edges are there?<br><br> plz no links
    14·2 answers
  • Pls help this is due today and i have no idea
    6·1 answer
  • What is the equation of the line?
    11·1 answer
  • Pls answer clearly , just the answer i dont need explenation:) please &lt;3
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!