1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mestny [16]
2 years ago
13

Rami mixed salt with pepper to make 1/8 pound of a seasoning mixture. Rami then put an equal amount of this seasoning mixture in

to each of 4 bowls. All of Rami's seasoning mixture went into the bowls.
How much seasoning was in each bowl?
A. 1/128​ lb
B.1/64​ lb
C.1/32​ lb
D. 1/8​ lb
Mathematics
2 answers:
lbvjy [14]2 years ago
8 0
The answer is C. 1/32 Ib
den301095 [7]2 years ago
5 0
Answer:
the correct answer is C 1/32 Ib
Step-by-step explanation:
Can you give me brainlest
You might be interested in
Ignore #11 and #13; just need help with #12. TYSM (18 point question)
zimovet [89]

Answer:

22.5°

Step-by-step explanation:

it's a right angle which equals 90°

which is 4 times as much as x

so i just divided 90 by 4

however since you are using formulas it would be written

90 ÷ 4 = x

3 0
3 years ago
18. At a putt-putt course there are 50 yellow golf balls, 45 red golf
TEA [102]
Here is the answer to you question

5 0
3 years ago
NEED HELP SOON!!!!<br> for any numbers a, b, and c, a(b + c)=ab+ac
navik [9.2K]

The property displayed here is the distributive property.

If you have a variable or unknown number inside or outside of parentheses, you can distribute it to each term and add the terms together, and it will remain true.

Example:

4(x + 5)

After distributing, it'll look like this:

4x + 20


6 0
3 years ago
Which equation is equivalent to x^2 + 36x = 88?
just olya [345]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Two pounds of steak cost $7. How much do 5 pounds of steak cost?
son4ous [18]

Answer:

$17.50

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Refer to Narrative 11-1. Calculate the compound interest on an investment of $45,000 at 6% interest, compounded quarterly, for 3
    9·2 answers
  • 780 cal in three candy bars find the unit rate
    8·2 answers
  • I need help with this <br>​
    9·1 answer
  • What is the mass of a 350 cm cubed sample of pure silicon with a density of 2.336 g/cm cubed?
    9·1 answer
  • Please help asap! xoxo
    9·1 answer
  • Andrew and Kate have $30 to spend on dinner, tax, and gratuity at Mo’s Restaurant. Tax is 6%, and they will give a 15% tip on th
    8·2 answers
  • &lt;-- 50 points No Trolls please
    13·2 answers
  • A number w increased by 6 is at most -30.
    15·1 answer
  • The area of the triangle is
    11·1 answer
  • 23.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!