1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cestrela7 [59]
3 years ago
7

PLS HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST Chris claims that Path A is 2 miles longer than Path B. What calculation error

Mathematics
2 answers:
konstantin123 [22]3 years ago
7 0

Answer:

He didn't use the scale. On the graph, it's 2 inches longer without useing the scale. But using the scale 1 inch = 1/4 mile Path A is half a mile longer than Path B.

Step-by-step explanation:

maria [59]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

He forgot the scale. It is 2 inches longer on the graph, but each inch represents 1/4 mile. So it is 2 quarter miles, or 1/2 mile

You might be interested in
G(x)=-2x-9 what is g(-7)
matrenka [14]

Answer:

g(-7)=5

Step-by-step explanation:

-2(-7)-9

14-9=5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x.<br> 6x - 3x = 12
expeople1 [14]

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

3x = 12

divide by 3

x =12/3

8 0
3 years ago
Hari borrowed Rs. 126000 from a money-lender at 15% per annum simple interest,
amid [387]

Answer:

Rs. 112000

Step-by-step explanation:

  • Borrowed money = Rs. 126000
  • Interest rate = 15% PA simple
  • Time = 3 years

<u>Hari is due to pay after 3 years:</u>

  • 126000* (1+ 3*15/100) = 182700

He pays Rs. 70700, remaining money is cleared by giving buffalo.

<u>Cost of buffalo:</u>

  • 182700 - 70700= Rs. 112000

<u>Answer is:</u> Rs. 112000

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sean read 15 of a book in 112 hours.
makvit [3.9K]
Sean read 15 of a book in = 112 hours, 
so, 1 of a book in = 112/15

Now, 12 of a book would be: 112/15 * 12 = 112/5 * 4 = 89.6

89.6 = 89 6/10 = 89 3/5

In short, Your Answer would be 89 3/5 hours

Hope this helps!
8 0
4 years ago
(x+y=3<br> (3x+2y=14<br> what is the coordinates for this problem
Ludmilka [50]


<span>3x - 2y + 2y > -14 + 2y </span>

<span>3x + 0 > -14 + 2y </span>

<span>3x > -14 + 2y </span>

<span>3x + 14 > -14 + 14 + 2y </span>

<span>3x + 14 > 0 + 2y </span>

<span>3x + 14 > 2y </span>

<span>(3x + 14)/2 > 2y/2 </span>

<span>(3x + 14)/2 > y*(2/2) </span>

<span>(3x + 14)/2 > y*(1) </span>

<span>(3x + 14)/2 > y </span>

<span>y < (3x + 14)/2 </span>

<span>y < 3x/2 + 14/2 </span>

<span>y < 3x/2 + 7 </span>

<span>y < (3/2)*x + 7 </span>

<span>“y” is LESS THAN (3/2)*x + 7 </span>

<span>the slope intercept form of the inequality is: y < (3/2)*x + 7 </span>


<span>STEP 2: Temporarily change the inequality into an equation by replacing the < symbol with an = symbol. </span>

<span>y < (3/2)*x + 7 </span>

<span>y = (3/2)*x + 7 </span>


<span>STEP 3: Prepare the x-y table using the equation from Step 2. </span>

<span>Using the slope intercept form of the equation from Step 2, choose a value for x, and then compute y for at least three points. </span>

<span>Although you could plot the graph with just two sets of x-y coordinates, you should compute at least three different sets of coordinates points to ensure you have not made a mistake. All three x-y coordinates must lie on the same straight line. If they do not, you have made a mistake. </span>

<span>You can choose any value for x. </span>


<span>For example, (arbitrarily) choose x = -2 </span>

<span>If x = -2, </span>

<span>y = (3/2)*x + 7 </span>

<span>y = (3/2)*(-2) + 7 </span>

<span>y = 4 </span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the problem...
    12·1 answer
  • Suppose that S and I are points on the number line.
    8·1 answer
  • Please help! What is the function for the graph
    7·1 answer
  • 1/6 6% 3/5 60% 6/100 which two values are equivalent to 0.6
    6·1 answer
  • A magician's stage has a rectangular trapdoor whose width is (x+1/2) feet and whose length is 2x feet. The area of the trapdoor
    15·2 answers
  • It is known that, nationally, doctors working for health maintenance organizations (HMOs) average 13.5 years of experience in th
    5·1 answer
  • What is the sum of -6 and its opposite?<br><br> A. -12<br> B. -6<br> C. 0<br> D. 6
    11·1 answer
  • Can anyone Pleaseee tell me how to do this I’m a little confused?
    9·1 answer
  • A dozen large muffins cost $7.99.<br> How much does each muffin cost?
    8·2 answers
  • A woman passed gas silently. I said "it stinks", and she said "I apologize. Excuse me". Why did she say both of those things?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!