1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kiruha [24]
2 years ago
10

Glenda and Fiero are at a restaurant eating meal that costs $30. They have a discount coupon that gets them 10% off the cost. If

they pay the waiter a tip of 8% of their bill, how much are they spending on dinner including tip? (I ALREADY KNOW THE ANSWER. BUT I NEED THE WORK FOR THE ANSWER TO SHOW MY TEACHER) (the answer is $29.16))
Mathematics
1 answer:
yaroslaw [1]2 years ago
8 0

The cost of meal = $30

The tip to the waiter = 8%%

Discount = 10%%

Cost = 30 + 0.08 * 30 - 0.1 * 30

Cost = 30(1 + 0.08 - 0.1)

Cost = $$29.40

You might be interested in
Find the slope between the points (−3,−5) and (10,-5)
balandron [24]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

m = \dfrac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

m = \dfrac{-5 - (-5)}{-3 - 10}

m = \dfrac{0}{-13}

m = 0

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ethan spends 4 dimes on a plastic crab and then Sophia buys a pink flamingo pen for 1 quarter how much money do they spend in al
slega [8]

Answer:

10+10+10+10+25= 65 cents

5 0
2 years ago
Evaluate
pochemuha

Answer:

  f(0) = 1/2

Step-by-step explanation:

At x=0, the inequality tells you ...

  1/2 ≤ 1 -f(0) ≤ 1/2

That is, ...

  1 - f(0) = 1/2

  f(0) = 1/2

  \boxed{\lim\limits_{x\to 0}{f(x)}=\dfrac{1}{2}}

6 0
4 years ago
You are a receptionist at a doctor's office. A patient's bill for a checkup totals $85. 0. The patient's health insurance requir
pshichka [43]

Answer:

$17

Step-by-step explanation:

You need to find 20 percent. so find 10 percent or divide by ten then multiply that by two

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
9.07<br> X 6.5 <br> Multiple
Fudgin [204]

Answer:

58.955 is the right answer

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Other questions:
  • HELPPPPPPPPPP<br>ONLY HAVE AN HOUR LEFT <br>Q:A number y Increased by 4 is least 25
    10·1 answer
  • (x2 - 4x + 3) + (3x2 – 3x - 5)<br> What’s the difference in standard form?
    6·1 answer
  • A 80-milliliter solution of a fabric dye contains 4 ml of hydrogen peroxide. What is the percent concentration of the hydrogen p
    5·1 answer
  • $45.00 for 9 pounds what is the unit rate?
    8·2 answers
  • Question 4<br> Select all of the set to which the number belongs.<br> 0<br> Natura Numharc
    14·2 answers
  • Someone please ill mark you the brainliest! No cheating or else i’ll report you.
    7·1 answer
  • Jane and Chris sell candles to earn money. Jane spent $20 to create her candles and sells candles for $3 each. Chris spent $40 t
    9·1 answer
  • Please answer seriously will give brainliest
    12·1 answer
  • How many 1/8s are in 9 3/4<br><br><br> Pleaseeee help meee
    6·1 answer
  • how do I put -1.2 on a number line?how do I put -3.25 on a number line?how do I put 0.5 on a number line?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!