1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio039 [100]
2 years ago
10

Do 28.5/42 and 19/28 form a proportion​

Mathematics
2 answers:
Molodets [167]2 years ago
4 0

Solution:

First, let's simplify both the fractions.

<u>Simplifying both fractions.</u>

  • 28.5/42 = 57/84 = 19/28
  • 19/28 is already in simplest form.

<u>Checking to see if both ratios are proportional.</u>

  • => 28.5:42::19:28
  • => 19:28::19:28 [Proportional]

We can conclude that both ratios are the same.

Hence, they are proportional.

Fed [463]2 years ago
3 0

Answer:

Yes they do!

Step-by-step explanation:

Both fractions simplify into approximately 0.68

Hope this helps!

You might be interested in
How do you find unit rates
Y_Kistochka [10]

To find unit rates with money divide the price by the amount.

7 0
3 years ago
Diane has a hospital appointment. when she arrives at the hospital, the car park is nearly full. there are a total of 534 car pa
Oksanka [162]
In total there are 534 spaces, but 476 are occupied.
Occupied spots cannot be parked in.
The answer is 534 - 476, which equals 58 available spots. 
4 0
3 years ago
Evaluate 6(5-(6-5)-3​
IrinaK [193]

Answer:

Step-by-step explanation:

Evaluate 6(5-(6-5)-3​) =  6(5-1-3​)   {first solve innermost bracket}

                               = 6* (5-4) = 6*1 =6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
While Tina is shopping, she finds a pair of pants she wants to buy that is priced at $35 but is on sale for 60% off. What expres
zysi [14]

Answer:

35x.40=14

Step-by-step explanation:

you multply $35 by .40 because that is the remaining cost from 60%

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please solve this problem. I can't solve it! And can someone explain how to do it please??
s2008m [1.1K]

Answer:

1.23

Step-by-step explanation:

They already give u the amount of oz in a gram, so you would want to multiply 0.035 by 37.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A sweater is on sale for 30% off the ticketed price of $42. How much will the sweater cost after the discount?
    14·2 answers
  • Find the length of the median of each trapezoid.
    6·1 answer
  • during a ten day period kids were given $1 on the first day $2 on the second day, and so on finishing with $10 on the 10th day.
    11·1 answer
  • -13.11-8.67-18.1f=-16.1f+.22 solve for X
    6·1 answer
  • What is the circumference of circle T
    6·1 answer
  • HELP PLEASE IM SO CONFUSED
    6·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP WITH THIS ASAP!!!!!! and explain how u got the answer
    8·1 answer
  • A meal at a restaurant cost $ 22 and the sale tax of $ 1.87 was added to the bill. what is sale tax in this city?​
    8·1 answer
  • Pardon me I don't mean to pry I saw the tears falling from your eyes and I thought you're too pretty to not wear a smile hope yo
    12·1 answer
  • What is 45 divided by0.20
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!