1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
2 years ago
6

Chen bought a 20-foot chain for $36.50. What is the unit rate of price per foot?

Mathematics
1 answer:
jasenka [17]2 years ago
3 0
About 1.83. You would set up the equation like this
You might be interested in
Marvin has 4 books to read for homework this week if he reads 2/3 of a book each night how many nights will it take him to read
Margarita [4]

Answer:

6 night

PLEASE SAID THANKS

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4. Jesse has 6 containers of ice cream. If he wants to share his ice cream
skad [1K]
How many friends are there
5 0
2 years ago
Victoria went shopping for ingredients to make a stew.The table shows the weight and cost of each of the ingredients that she bo
djverab [1.8K]

Answer:

a) the beef cost the most

b) $125.8

Step-by-step explanation:

A) 1.2 potatoes

1.8 carrots

2.39 beef

.5 peppers


B) 15.30-.5=14.80 x 8.5=<u>125.8</u>




7 0
3 years ago
PLEASE HELP! The question is in the attachment.
Olin [163]

Answer:

x > 1

Step-by-step explanation:

15 - 1 = 14

The inequality is 15 - 1 < 14, but this is incorrect. 14 can not be less than 14. In order for the left side to be less than 14, the x value (currently representing 1) should be larger than what it currently is to make the statement true.

Therefore, x>1

3 0
2 years ago
Which answer do I pick .
Jobisdone [24]
I don’t think you pick an answer you just put all of those formulas and solutions into your calculator and that will give you what you need to move onto the next question/ step
5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with my math
    8·1 answer
  • Joni has a box that a mass of 67 dekagrams she converts this to centigrams her work is shown below
    6·2 answers
  • 2x+15=145<br> Solve for x
    7·1 answer
  • Help me plz<br> Solve for X<br> 20 points*
    7·1 answer
  • Write an equation of the line with the given slope and y-intercept. m equals one fourth, b equals negative three fourths
    6·2 answers
  • State the horizontal asymptote of the rational function.<br> f(x) = x^2 + 9x-9/x-9
    15·1 answer
  • If a+b=10 and ab=24, find the values of a and b.​
    10·1 answer
  • why does it always increase by one? will report if use this just for points and will give 200 more points if correct I need this
    14·1 answer
  • What is the next term of the arithmetic sequence?<br> -2, 3, 8, 13, 18,
    6·2 answers
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!