1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
2 years ago
5

22. Determine the number of month in 0.25 years

Mathematics
2 answers:
REY [17]2 years ago
4 0

Answer:

3 months

Step-by-step explanation:

there are 12 months in a year.

.25 is equal to a quarter of a year

12/4=3

astra-53 [7]2 years ago
3 0

Answer: I define the "best" unit to convert a number as the unit that is the lowest without going lower than 1. For 0.25 years, the best unit to convert to is 3 months.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Two lines are intersecting. What is the value of x? Enter your answer in the box.
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

x = 19

Step-by-step explanation:

To find the value of x, you set the equations as equal to each other:

x+23 = 2x+4

Then you simplify:

23 = 2x + 4 - x\\23 = x + 4\\23-4 = x\\19=x

4 0
2 years ago
How do I found the surface area of a 3 by 3 by 3 square?????
Dahasolnce [82]
3*3*3=9 perhaps?? And then it would be in Surface Area??
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The answer/ why it’s right
pantera1 [17]
<h2>AREA OF RECTANGULAR PRISM=AREA OF cuboid =l×b×h</h2><h2>=15x×7x×3x</h2><h2>=315x³</h2>

FOLLOW ME FOR CLEARING YOUR NEXT DOUBT

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw three rectangles that 2 cm long and 1 cm wide. On each rectangle show a different way to divide the rectangle in half. Then
andrew11 [14]
You can draw the 3 rectangles with these measurements then divide one horizontally one vertically and one slanted from one top corner to one bottom corner
5 0
3 years ago
Apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40
Hoochie [10]
Your answer is 3 lb.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Each letter of the alphabet is printed on an index card. What is the theoretical probability of randomly choosing any letter exc
    8·2 answers
  • Convert to rectangular coordinates. use exact values. 7 sqrt 2, 135 degrees
    6·1 answer
  • Marcus is buying CDs. They add up to $31 before tax. the sales tax rate where he lives is 5 percent. How much will his CDs cost
    10·2 answers
  • Joel is looking at a costs for using a gym. He could pay $50 per month for unlimited use or he could pay $12 per month plus $4 p
    6·1 answer
  • Write an inequality for the following statement. 4 is less than c
    13·1 answer
  • Lucy is going to walk in a fundraising event to raise money for her school band. Her mother has agreed to donate $7.50 to the sc
    6·1 answer
  • Graphing on a scatter diagram 9/4x+1/2 (-2, -4) (2, 5)
    8·1 answer
  • Find the unit price of 8 mugs that cost $38.32 total
    7·2 answers
  • Please help WILL MARK BRAINLIEST !!!!
    15·2 answers
  • Help please tysvmmm !!!!!11
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!